| Valdis a întrebat:

Am o intrebare/lamuriri despre Aliexpress. La comenzile mai mici de 10 Euro, se platesc cumva taxe si daca cumva stiti, ajunge la Oficiul Postal (apropiat adresei din buletin) sau la Posta Vamala si trebuie sa prezint o dovada ca am achizitionat acel produs (extras de cont, etc)? Iar la acele produse mai mari de 10 Euro, in afara de TVA, ce taxe trebuie sa mai achit si daca stiti, va rog, mai exact ce trebuie ca dovada a achizitionarii (pentru a prezenta la Posta Vamala). Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mi-au sosit pana acum doua comenzi:
-una de 4$ si volum foarte mic, a ajuns intr-un plic in 30 de zile, nu doar ca la posta vamala, ci si in sarcina postasului de a il aduce la usa
-una de 35-38$, o cutie cam de 20x20cm subtire, ceva in jur de 1kg, dar la care am stabilit cu comerciantul sa treaca valoare de 9$, si a ajuns la fel, la posta locala (nu vamala), teoretic in sarcina postasului, practic m-a sunat si l-am luat eu de la posta.