| Alex272714 a întrebat:

Salut. Am o intrebare legata despre OLX si as dori un raspuns rapid daca se poate. Am plasat o comanda si as dori sa stiu cum plateste cumparatorul prin metoda de Card. Se duce cumparatorul la banca sau cum?

8 răspunsuri:
| Alex272714 explică (pentru sierra1):

Scuze, nu cred ca m-am exprimat corect. Ma refeream ca eu am pus un anunt cu un articol vestimentar iar cumparatorul a dat comanda, iar pe urma, eu am completat datele mele si metoda platii. Am discutat cu el si a spus ca doreste prin card bancar. Intrebarea mea este cum plateste el prin card. I se iau banii inainte sau ii da livratorului iar fan courier mi-i trimite pe card?

| DonMoldo a răspuns (pentru Alex272714):

Olx este un portal de anunturi nu un magazin online. Deci te intelegi cu vanzatorul/clientul asupra modalitatii de livrare si a modului de plata (daca nu te poti intalni direct cu el/ea). Pentru produse ieftine si nepretentioase cea mai ieftina modalitate de transport/plata e sa depui banii la banca in contul vanzatorului/clientului care sa-ti trimita apoi colet postal fara ramburs (costa aprox. 5 lei pentru un colet de 1-2 kg.

| suntserios a răspuns (pentru Alex272714):

Îi dai IBAN și îți face transfer.

| just4ubr2015 a răspuns:

Fan vine cu pos mobil si plateste la livrare.

| DonMoldo a răspuns (pentru just4ubr2015):

Curierul nu are POS mobil, cuplat la bănci, deci nu poți nici la sediu nu au sunt foarte putini care vin cu POS trebuie sa specifiti tu poate in mesaj desi ma indoiesc.

| just4ubr2015 a răspuns (pentru DonMoldo):

Am platit la fan direct cu cardul e pos pe baterie cum sa nu aiba si la cargus la fel si la altii poate la tine in comuna nu are laughing

| DonMoldo a răspuns (pentru just4ubr2015):

Am spus ca nu toti il iau cu ei, nu ca nu exista copilu altfel, chiar daca are POS, s-ar putea pur si simplu sa nu il ia de la firma, am auzit cazuri.