| Inj3ct0r a întrebat:

Poti sa cumperi o stea? Gen cu acte si toate cele.

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

In momentul asta poti sa cumperi binemercic pamant pe luna si pe marte, de ce nu ai putea cumpara si o stea
intrebarea e alta, daca tu sau mostenitarii tai ve-ti avea vreodata acces fizic la respectiva proprietate si daca atunci v-a mai fi recunoscuta, mai ales dupa ce orice colonie o sa devina mai devreme sau mai tarziu independenta

oricum, daca pamant pe luna sau pe marte mai e comestibil (poate ajungem acolo in 50-200de ani, o stea e cu bataie lunga, lunga, RAU

iar nici unul nu s-a uitat pe site-ul postat de supadeceapa, practic aia tiparesc niste diplome care arata bine si care sunt doar ca gest romantic:

"Pot cu adevărat să cumpăr o stea?

Pachetul Stelar este un cadou simbolic și atunci când cumpărați unul, adoptați steaua pe care o veți denumi. În mod evident nimeni nu poate să vă vândă o stea și să vă ofere un act de proprietate. Stelele, aerul și razele de soare sunt ale tuturor."

si nici macar nu iti ofera dreptul de a denumi o stea, nu pe bune:

"Sunt aceste denumiri ale stelelor recunoscute oficial?

Singura organizație care poate denumi în mod oficial obiecte din spațiul cosmic este Uniunea Astronomică Internațională. Această asociație științifică, desigur, nu oferă publicului larg posibilitatea de a denumi stele sau alte obiecte cerești."

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De ce sa cumperi? Ia-ti una la intamplare in vizor si declara-te proprietar.
Unii vand terenuri pe Luna, dar nici ei nu le-au cumparat de la nimeni, pur si simplu s-au auto-declarat proprietari, dupa care vand celor care n-au ce face cu banii. laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O stea de pe cer?
Tu nu-mi ceri luna,
Și nici podeabe rare,
Dar orice floare,
În părul tău e o stea...
Tu nu-mi ceri luna,
Dar să ți-o dau aș vrea...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt mii de miliarde de stele. Dacă o comperi ce faci cu ea?

| Goete a răspuns:

Esti batut de in cap dar rau.
Poti compara ceva de la Proprietar, doar daca nu o cumperi de la Dumnezeu, o iei de la nea Mitica care zice ca-i-a ta. Sunt care se imbogatesc pe seama prostiei altora, asta e adevarat.
Dar ai dreptate, daca ai acte de stea (nu stiu de la ce Guvern), poti sa obtii sentinta de evacuare pentru orice astronaut sau extraterestru care ajunge pe steaua "ta"
Mare e gradina Domnului...

| InVisible99 a răspuns:

Da, dar nu stiu care e procedura, cauta pe google ca ai sa gasesti siteuri de genul.

| Gabriel_Ianis_2000 a răspuns:

De ce ai cumpara o stea?

| ChristianKalman a răspuns:

Salut! Pune-ți câteva întrebări simple ca să îți dai seama dacă poți sau nu să le cumperi:
1. Cine deține stelele?
2. De ce s-ar vinde așa ceva?
Nu poți cumpăra cu forme legale o stea pentru că nu are nimeni autoritate asupra lor și asta ar fi culmea. Cred că oricine poate să-ți vândă o bucată de hârtie sub forma unui titlu de proprietar.