| eusuntcipi a întrebat:

Am primit recent un mail de la Amazon care chiar m-a derutat. Imi zice ca plata pe care am efectuat-o pentru o comanda de acum 2 luni a fost retrasa de firma de carduri. Imi mai zice sa efectuez o alta plata deoarece au fost contactati de proprietarul cardului care a cerut sa fie anulata nu stiu ce taxa, proprietarul cardului sunt eu si eu nu tin minte sa fi facut asta. Culmea comanda a fost plasata de mai bine de 2 luni de zile, produsele au ajuns dupa 1 saptamana de la data comnezii. Ce poate sa se fi intamplat?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca-i spam!
Nu trimite nici o alta plata si nu intra in nici un link trimis de nimeni, posibil fiid asemanator cu cel de la amazon.
Intra direct in contul tau de la amazon si verifica acolo mesajele. Daca acel emsaj exista si in contul de amazon, atunci verifica cu banca ta, sa vezi daca au anulat ei tranzactia.
In orice caz, eu nu cred caest lucru, pentru ca anularea se putea face in primele zile, nu dupa 2 luni.
Cel mai probabil este un email "fraudulos" care urmareste sa-ti ia datele bancare, ca sa te jacmaneasca.
Atata vrem cat tu stii clar ca nu ai anulat nimic, nu te stresa si sub nici o forma nu trimite alta plata, la alt link sau site posibil fake.
Verifica extarsul de cont al bancii sa evzi daca plata aia a fost anulata sau nu. Si retine: nu deschide nici un link din email, mergi in contul tau legal de pe amazon si vezi acolo mmesajele.

4 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

E simplu, verifica in miscarile de cont daca plata a fost returnata.
Uita-te nu la numele celui care ti-a trimis email-ul, ci la adresa exacta. Intra in contul tau de Amazon si vezi daca se reflecta cele spuse de Email.
Nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva dar stiu ca un enail fals e simplu de primit.

| eusuntcipi explică (pentru Goete):

Pai adresa de email e cam ciudata, am mai primit email-uri de la Amazon, dar niciodata de la acea adresa. Am verficat in cont insa nu exista niciun mesaj de genul. Azi am sa merg si la banca. Desi nu cred ca asta se putea intampla

| Goete a răspuns (pentru eusuntcipi):

Nu mai are rost sa mergi la banca, uita acel email.

| Alexandrionelu a răspuns:

Este țeapă!