| drgnstefan a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare... Daca vreau sa cumpar un produs de pe amazon iar pretul acelui produs nu specifica faptul ca trebuie sa platesc taxe vamale in plus(si comanda e din America), pe cand unele produse specifica acest lucru. Eu va trebui sa platesc acele taxe la posta cand iau acel colet sau nu va trebui sa platesc decat banii pe produs si livrare?

7 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Exista Amazon si in yurop, nu numai UK (unde ne e frica de brexit), dar chiar Jermania, Italia, Franta, Spania etc.
poti sa ii arzi un google translate daca nu stii limba
si apoi nu mai ai taxe

asta daca nu cumva, chiar ala de pe america e acelasi lucru (adica nu iti trimite din america ci din yurop, chiar daca esti pe site-ul american) si cred asta pentru ca scrie "delivery in Romania", asta inseamna ca ei se ocupa de SHlT, totusi nu sunt sigur, doar ghicesc tongue

| drgnstefan explică (pentru Bizon95):

Multumesc frumos.

| Bizon95 a răspuns (pentru drgnstefan):

Cu placere

| TheGentleman a răspuns:

Vezi că o să plătești și transportul

| Himpnotique a răspuns:

Salut.

Amazon.com nu stie taxele vamale pe care tu trebuie sa le platesti in Romania.
Asa ca din punctul meu de vedere, o sa platesti taxe vamale in Ro, dupa cum urmeaza:

Taxele vamale se plătesc în felul următor:

până în 10 euro nu se plătește nimic nici TVA, nici taxe vamale – au fost cazuri în care și suma mai mare n-a fost plătită. Depinde de vameș de aici acolo
până în 150 de euro nu se plătesc taxe vamale, doar TVA(în funcție de cât este reglementat în țară)
peste 150 de euro se plătesc taxe vamale

| WLMA a răspuns (pentru Himpnotique):

Subscriu la ce a spus Himpnotique, dar ca și recomandare, verifică versiunea de UK a site-ului, poate găsești același produs iar până se întâmplă Brexit, vei fi scutit de taxe.

| drgnstefan explică (pentru Himpnotique):

Nu stii cum as putea calcula aceste taxe? Am cautat pe o gramada de site-uri, doar ca nu gasesc un procent concret din pretul initial, unii zic 50%, altii zic 20%.