| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Am si eu o nelamurire, am vazut in reclama dar poate e si in magazin de la Altex referitor la faptul ca se poate cumpara si in rate fara adeverinta de venit, de ex un laptop.Eu nu detin adeverinta de venit si as dori sa stiu daca pot cumpara ceva in rate.Mentionez ca sunt liber profesionist.Dau funda celui care imi spune

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil era vorba de carduri de credit
daca nu era vorba de credite prin care consultatul financiar iti verifica venitul direct la anaf. Faptul ca nu ai nevoie de adeverinta de venit nu inseamna ca nu trebuie sa ai un venit dovedibil si legal. In cazul tau daca esti liber profesionist inseamna ca ai un PFA sau o societate prin care incasezi bani si platesti impozite. In cazul asta obtinerea unui credit este mult mai complicata decat cel in cazul in care esti angajat