| WhiteAxe a întrebat:

Salut, am si eu o problema, am comandat de pe un site de haine un hanorac, comanda am plasat-o acum vreo luna, ( spune ca e transport international 10-20 de zile, nu inteleg de ce ca doar sediul firmei este in Bucuresti ) in fine, prost sunt eu, ca am platit cu, cardul site-ul nu raspunde la telefonul pe care il au la relatii cu clientii, daca vreau sa le dau email, nu pot pentru ca imediat ce trimit email primesc automat inapoi informare ca email-ul nu exista, chiar daca ei il au pus pe site, iar la mesaje pe Facebook/tickete nu raspund, ce pot face in situatia asta si cum pot sa-mi recuperez banii? Nu e o suma imensa 130 de lei dar daca nu primesc nimic si mi-am luat teapa macar se poate sa-mi recuperez banii daca am platit cu cardul? Sau ce pot face?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Gata, m-am prins. Asta e unul din site-urile alea (cum e Cheri si nu imi mai aduc aminte cum se numeau celelalte) care iau poze si produse de pe Ali sau Wish si le vand la pret dublu sau triplu. De asta sediul lor e in Romania dar livrarea dureaza 20 zile lucratoare, pentru ca trebuie sa ajunga din China laughing si produsele nu seamana deloc cu ce vezi in poze, sunt niste carpe de proasta calitate, poate nimeresti totusi o haina sa arate cat de cat ok dar materialul tot prost e. De asta nu recomand nimanui sa cumpere haine de pe site-urile chinezesti gen Ali sau Wish.
Cat despre Felamo, cel mai probabil o sa ajunga comanda (dureaza de regula mai mult de 20 zile sa ajunga din China) dar nu o sa fie conform asteptarilor tale. Au multe reclamatii, dar nu ca nu le-au ajuns produsele, ci ca sunt de proasta calitate. Totusi daca zici ca nu mai raspund deloc, e un semn de intrebare...

11 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Pai spune-ne cum se numeste site-ul. Sunt niste grupuri pe Facebook cu foarte multi membri in care se fac recomandari sau reclamatii in legatura cu site-uri sau persoane care vand anumite produse. Da-mi numele si ma uit sa vad daca a scris cineva despre ei.
Se poate si sa fi luat teapa, mai ales daca nu poti lua legatura cu ei. Poti depune plangere la politie daca stii datele firmei, politia mai rezolva uneori cu succes si astfel de site-uri.
Sau poti sa mai astepti, alea 20 zile sunt zile lucratoare, daca a trecut o luna de cand ai dat comanda poate totusi vine, sunt intarzieri acum in perioada black friday si sarbatori.

| WhiteAxe explică (pentru Furnicuta000):

Am comandat de pe Felamo com, nu am auzit sa fi avut vreodata probleme cineva cu ei, am crezut ca poate sunt seriosi

| Osneros a răspuns:

Vorbeste cu banca pentru un chargeback.

https://chargebacks911.com/chargebacks/.

| WhiteAxe explică (pentru Osneros):

Pot face chargeback la Raiffaisen daca eu am platit de buna voie penntru un produs? adica...nu am fost furat etc, am citit articolul am vazut ceva de nemultumire pentru un produs, am sa dau o fuga pana la banca poate rezolv ceva, mersi de sfat

| Osneros a răspuns (pentru WhiteAxe):

Da, exact asta e scopul unui chargeback laughing

Ai platit un produs care nu ti-a mai ajuns. Ai incercat sa vorbesti cu vanzatorul si n-ai primit raspuns, chiar daca ai asteptat mai bine de o saptamana.

Practic vanzatorul ti-a furat banii in cazul asta, deci poti merge linistit la banca.

| WhiteAxe explică (pentru Osneros):

Am fost la Raiffaisen, le-am explicat situatia si mi-au spus ca nu se poate face nimic, nici chargeback nimic, o zis sa mai astept.

| Osneros a răspuns (pentru WhiteAxe):

Ingrozitor. Nici nu ma mai mir ca romanii nu prea stiu de chargeback, cand de-abia stiu bancile. Zic sa incerci la ANPC atunci, posibil sa te poata ajuta ei.

| WhiteAxe explică (pentru Osneros):

Am sa incerc, sper sa pot rezolva ceva, multumesc pentru ajutor!

| WhiteAxe explică (pentru Furnicuta000):

Da, nu mi au raspuns, am intrat pe dpd ( cei de la livrari ) si am dat track la comanda, imi arata ca e in sediu la Focsani ( eu fiind din adjud la vreo 30 km distanta ) cam ironic ca e la focsani de pe 2 decembrie, dar data livrarii estimate este pe 10 decembrie, cica, acum sa vad daca vine

| Furnicuta000 a răspuns (pentru WhiteAxe):

Poate ai noroc si vine exact ca in poza happy

| WhiteAxe explică (pentru Furnicuta000):

Sa speram...nu am dat foarte mult pe el, dar tot e un ban

| Furnicuta000 a răspuns (pentru WhiteAxe):

Gata, m-am prins. Asta e unul din site-urile alea (cum e Cheri si nu imi mai aduc aminte cum se numeau celelalte) care iau poze si produse de pe Ali sau Wish si le vand la pret dublu sau triplu. De asta sediul lor e in Romania dar livrarea dureaza 20 zile lucratoare, pentru ca trebuie sa ajunga din China laughing si produsele nu seamana deloc cu ce vezi in poze, sunt niste carpe de proasta calitate, poate nimeresti totusi o haina sa arate cat de cat ok dar materialul tot prost e. De asta nu recomand nimanui sa cumpere haine de pe site-urile chinezesti gen Ali sau Wish.
Cat despre Felamo, cel mai probabil o sa ajunga comanda (dureaza de regula mai mult de 20 zile sa ajunga din China) dar nu o sa fie conform asteptarilor tale. Au multe reclamatii, dar nu ca nu le-au ajuns produsele, ci ca sunt de proasta calitate. Totusi daca zici ca nu mai raspund deloc, e un semn de intrebare...