| ArgesanuClaudiu a întrebat:

As dori sa comand niste produse de pe www.etsy.com ceea ce inseamna ca vor fi livrate din SUA in Romania.
Nu prea inteleg cum functioneaza chestia cu vama, inteleg ca trebuie platita o taxa in plus, ceea ce n-ar fi o problema, dar inteleg ca e vorba si de niste hartogaraie?
Intrebarea mea este:
Daca voi plasa comanda pe www.etsy.com vor ajunge la mine la usa? La posta? Sau unde mai exact vor ajunge? Am ceva acte de completat, sau, trebuie sa fac ceva in plus pe langa a plasa comanda pe site si de a astepta?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu se poate comanda de pe etsy, pentru ca-i site international, pe etsy se CUMPARA si se plateste imediat (cu credit cardul sau cu contul Paypal) ca altfel nu pleaca marfa spre tine.
Adresa trebuie sa fie doar cea de acasa de la tine, cea care este inscrisa in buletinul tau, ca cei de la posta sau vama, sa stie unde sa te caute.

Marfa pleaca din Taiwan, nu din USA si dureaza 2-3 saptamani!

Uite aici:
"ALL ORDERS WILL BE SHIPPED FROM TAIWAN
Items typically ship 2to 3 weeks from the date the order is placed. If you need your order to be shipped out quicker, please message me and I will try my best to get it shipped ASAP.

* I DO combine shipping rates, so if you buy more you pay much less for shipping.
* Import duties, taxes and charges are not included in the item price or shipping charges. These charges are the buyer's responsibility.

*I am NOT responsible for lost, delayed or stolen items.
Contact me if you would like to add insurance or expedited delivery to your order; this will cost you a bit more".

In ce priveste transportul, plata este in jur de $8 pentru un lantisor. Pentru lucrurui mai mari si mai grele, creste pretul.

Atentie, daca pretul produsului cumparat depaseste $100 vei platii taxe vamale la intrarea in tara si TVA.

| mihai69 a răspuns:

Depinde de ce anume cumperi și de ce metodă de transport alegi. Eu am cumpărat de pe s@ituri extracomunitare și am primit marfa și „la ușă" (cu DHL), și la Poșta vamală.
Se plătește TVA (inclusiv la costul transportului), taxe vamale în conformitate cu Codul Vamal. (Între 0 și o sumă modică la produse relativ ieftine).