| mTw a întrebat:

Salut
As dori sa comand si eu de pe site ul aliexpress. Se pot da tepe pe el? Comanda in cat timp vine? Se poate returna? Este adusa de catre curier?
Funda

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nu prea se pot da tepe, daca tu spui site-ului ca tie nu ti-a venit comanda sau ca ti-a venit altceva banii iti vin inapoi, sellerul nu primeste banii pana cand tu nu confirmi ca ai primit comanda. Sau daca uiti sa autoconfirma, dar daca esti putin atent nu.
De obicei in 1-2-3 luni, depinde de perioada anului. Acum probabil ca mai greu, cu sarbatorile, si cand sunt sarbatori chinezesti, in rest cam intr-o luna, o luna jumate. Teoretic se poate returna, practic nu cred ca trimit tu inapoi in china un pachet... Si pana ajunge la destinatar... Deci hai sa zicem ca nu se poate returna.
Coletul vine la oficiul postal vamal. Fiecare judet are cate un oficiu postal vamal in resedinta de judet, daca nu ma insel. S-ar putea sa fie si in alte orase mari, dar nu sunt sigur. Nu vine prin curier.

| mTw explică (pentru CuriousStuff):

Deci spre exemplu, daca eu platesc bancar, banii nu se transfera din contul meu pana nu primesc comanda?

| CuriousStuff a răspuns (pentru mTw):

Se transfera dar in contul site-ului. Si site-ul da banii vanzatorului doar dupa ce tu primesti comanda. Daca nu o primesti poti deschide ceea ce se numeste o disputa, dar selleri nu doresc asta, pentru ca reputatia lor scade si pe site-ul ala totul tine de reputatie, asa ca o sa prefere sa rezolve totul cu tine decat sa implice site-ul. O sa-ti trimita inca o data produsul daca nu a ajuns, sau o sa-ti trimita altul nou daca cumperi ceva foarte scump si il returnezi pentru ca e defect.
Aliexpress e ca un fel de olx, doar ca mult mai implicat in tranzactii, site-ul in sine e doar un intermediar care pastreaza banii pana tu spui ca ti-a ajuns comanda si e in regula.

| mTw explică (pentru CuriousStuff):

Si eu de unde pot confirma ca a ajuns comanda si ca este in regula sau nu este?

| CuriousStuff a răspuns (pentru mTw):

Dupa ce pui o comanda o sa ai o pagina pentru fiecare produs, acolo poti sa confirmi ca a ajuns sau poti sa deschizi o disputa in caz ca nu a ajuns sau produsul nu e acelasi cu ce scria in descriere. Dar prima data vorbeste mereu cu sellerul, raspund destul de repede si problemele se rezolva mai repede intre voi doi decat pana intervine site-ul. Eu nu am fost nevoit niciodata sa deschid disputa, toate produsele au ajuns intr-un final si au fost exact ca in descriere, chiar daca au ajuns dupa 3-4 luni, pentru ca am comandat cand era ceva perioada de reduceri si scria si pe site ca trasportul o sa fie mult prelungit.

| mTw explică (pentru CuriousStuff):

Spre exemplu daca eu comand mai multe produse de la vanzatori diferiti, produsele ajung separat sau toate odata? Si daca mai intai trebuie sa confirm ca am primit comanda, pot face comanda si fara sa am banii pe card si sa-i pun cand o primesc?

| CuriousStuff a răspuns (pentru mTw):

Nu vin toate odata, vin pe rand pentru ca cei care le trimit de cele mai multe ori nici nu sunt din acelasi oras.
Nu poti sa faci asta, pentru ca banii ti ia atunci cand pui comnda, doar ca sellerul ii primeste doar cand o confirmi. Ce garantie au ei ca tu mai pui banii dupa ce primesti comanda?

| mTw explică (pentru CuriousStuff):

Deci eu pentru 15 produse care le comand de la persoane diferite o sa astept mult si bine laughing Asta e

| CuriousStuff a răspuns (pentru mTw):

Depinde, daca comanzi multe unele o sa se suprapuna. O sa-ti vina tot cate 2-3 odata. happy De asteptat o sa astepti oricum, asa e pe ali...

14 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Nu se dau ţepe, dar cât dai atâta face. Vreo 2 luni durează transportul, se poate returna dar până ajunge înapoi expiră termenul în care e posibilă returnarea. O iei de la poştă. Dar decât să pierzi atâta timp nu mai bine te duci la Europa, dacă tot nu te deranjează chinezăriile?

| mTw explică (pentru Laura):

Deci produsele pot fi si deteriorate? Adică nu arată ca in poze? Eu m-am uitat si la comentarii si păreau cât de cât ok

| Laura a răspuns (pentru mTw):

Se poate întâmpla dar rar. E vorba de calitate în sine. Ce anume vrei să cumperi?

| mTw explică (pentru Laura):

Mai multe chestii, se duc pe undeva la 250 lei.

| JustStitch a răspuns:

Si eu comand de pe aliexpress, si sunt multumit de calitatea produselor, dar pe de alta parte sunt nemultumit ca nu ajunge mai devreme, ajunge in 2 luni, atat dureaza transportul. Iti ajunge la Poştă, dar daca vreo curier trebuie sa bifezi firma de curierat care e T.N.T, dar crede-ma ca nu oeftin, mai bine e la posta, este site de incredere, fara țepe, baftă.

| marcflo a răspuns:

Buna
Te ajut eu si iti scriu din experienta!
Am aproape 100 de comenzi facute pana acum si continui sa comand. Sunt chestii foarte faine, de calitate si foooarte ieftine.
Ca sa stii exact ce si cum citeste aici: http://doy.ro/cum-cumpar-cum-comand-cum-platesc-ghid-aliexpress/
Si dupa ce ai citit ghidul aliexpress explicat pas cu pas, citeste si cateva sfaturi foarte utile aici: http://doy.ro/7-sfaturi-pentru-aliexpress/
Spor la cumparaturi :)