| Leonard_Leo_1993 a întrebat:

Salut as dori sa fac shopping in strainate(amazon/ebay) dupa card, dar nu inteleg daca eu am o suma in lei cum cumpar un produs in dolari/euro? Trebuie sa schimb banii? Multumesc.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cumperi cu un card international si ti se vor lua de pe card banii in valuta cu care cumperi

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Cardul tau e in lei. Tranzactia o faci in moneda vanzatorului ($ daca cumperi din USA, € daca cumperi dintr-una din tarile eurozonei, etc.). In contul tau se face schimbul valutar. In momentul in care platesti ti se blocheaza o suma in lei corespunzatoare cursului leu/moneda respectiva in momentul tranzactiei. La decontarea efectiva, adica dupa 2-3 zile lucratoare, se utilizeaza cursul valabil la acel moment deci apar diferente in + sau in -. Ca sa ai suficienti bani in cont poti socoti un curs BNR+5%, in general tranzactia se face undeva cu 3-4% peste cursul BNR la momentul decontarii. Cam asta trebuie sa stii, e foarte simplu.

| Leonard_Leo_1993 explică (pentru andreia67):

Mersi!

| Leonard_Leo_1993 explică (pentru andreia67):

Deci contul meu face schimbu valutar automat?

| andreia67 a răspuns (pentru Leonard_Leo_1993):

Da.