| twas a întrebat:

Aș dori să îmi cumpăr un pick-up, însă sunt cam nedumerită pentru că am văzut în mai multe locuri online modele de la câteva sute de lei până la câteva mii. Nu aș vrea sa dau mai mult de 500 lei și nici să trebuiască să mai cumpăr și alte componente în plus. Ceva recomandări? Eu sunt cam parelela cu toate specificațiile din descrierile produselor big grin

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Doar la antichitati mai gasesti asa ceva. Si vei fi obligata sa asculti numai muzica veche (daca mai gasesti discuri, placi).

| NLS a răspuns (pentru anonimg):

Vezi c-o sa te caute cei de la eMag...
Din cate stiu, nu le prea place cand le face cineva ditamai magazinul. antichitate.

| SkyPilot a răspuns (pentru anonimg):

Nu mai e chiar asa, au reaparut de cativa ani. Se gasesc si LP-uri in magazine. Poti sa vezi pe amazon.com. Da spre exemplu o cautare dupa Led Zeppelin LP (sau vinyl).
Dar pick-upurile nu mai sunt ce erau candva.

| NLS a răspuns:

Https://m.emag.ro/......ER2NKBBBM/

intamplarea face sa coste exact 500, INSA NU a fost ales dupa criteriul principal pret, ci am plecat de la cel mai ieftin, si pana am ajuns la o firma ce face scule semi-profesionale de muzica.
Adica Marantz.

Arata el mai simplutz si mai golas, dar ar trebui sa fie mult mai trainic si calitativ decat Denver si alte ciudatenii.

| SkyPilot a răspuns (pentru NLS):

Citeste si reviewurile de pe eMag happy
Eu am avut in adolescenta un Dual CS 627Q. Nu era top of the line, dar nimic din ce am vazut in ziua de azi nu este nici macar pe aproape.

| NLS a răspuns:

M-am uitat la reviewuri, e cel putin JALNIC acel produs.

IDEAL ar fi sa faci ce a zis InquireWithin.

Insa pe eMAG nu dau informatii detaliate ca sa poti vedea care are "cartus" electromagnetic. SI banuiesc eu, sunt mult mai scumpe.

(modelul recomandat de el il gasesti acolo unde a zis anonimg... piata SH, anticar, etc ).

Daca nu il gasesti sau nu vrei produs second, as zice sa te uiti la

https://www.emag.ro/......DBLVJ0BBM/

sau

https://www.emag.ro/pick-up-akai-difuzoare-2-4-w-retro-att-09/pd/DVQDXDBBM/

Macar de astea cumparatorii sunt multumiti si le recomanda.

SOUNDMASTER e o mica firma nemteasca, produc aparatura phono din 1968 si audio din 1985.
https://www.woerlein.com/nostalgie-retro/

| SkyPilot a răspuns:

Este mult de scris cum sa alegi unul si depinde ce calitate doresti. Asa ceva cumpara de obicei aceia care isi doresc o calitate extraordinara, sau DJ-ii care vor sa roteasca placa manual pentru acele efecte. Daca nu tii prea mult la calitate, mergi mai degraba pe CD-uri. Vinylurile se strica mai repede, isi pierd din dinamica pe masura ce sunt ascultate si capata acel zgomot specific de "cartofi prajiti".
Daca totusi mergi pe un pick-up (in lumea nord-americana li se zice "turntables") si vrei calitate, alege unul cu doza (cartridge) electromagnetica (deci nu cristal, piezo, sau ceramic).
http://en.wikipedia.org/wiki/Magnetic_cartridge
In anii lor de glorie se prefera "direct drive"; vad ca acum se recomanda mai degraba "belt drive".
Pick-upurile cu doza magnetica produc un semnal foarte slab si iti mai trebuie un preamplificator daca amplificatorul cu care il folosesti nu are intrari pentru semnal foarte slab.
Si ar mai fi si alte criterii...

| xerxes1 a răspuns:

Iti trebuie si un amplificator si niste boxe.
Amplificatorul trebuie sa aiba intrare phono mm sau mc.