| Spider203 a întrebat:

Salut, as vrea sa imi pun alocatia pe card, ceea ce voiam sa stiu este daca pot sa fac cardul pe numele meu avand in vedere ca am 14 ani, cardul vreau sa il folosesc pentru cumparaturi (nu ma pricep),

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai 14 ani impliniti si ai buletin, atunci poti merge cu mama sau tata la o banca si deschide un cont bancar pe numele tau.
Evident, ti se va elibera si un card, care este legat de contul bancar.
Tot de la banca se poate lua o hartiuta cu contul tau bancar, pe care terbuei sa o duci la scoala, la contabilitate sau secretariat (vezi cine se ocupa de alocatii) si facut cerere ca alicatia sa-ti fie depusa in contul tau bancar.
Probabil va dura 2-4 saptamani, pana se vor procesa actele, dar alocatia o poti primi retroactiv, direct in contul tau bancar, iar din moment ce ai bani in cont, poti folosii cardul la cumparaturi.
De altfel, atat parintii cat si buncii iti pot depune bani direct in contul bancar.

2 răspunsuri:
| AlexSalling a răspuns:

Cardul de sa-l faci pe numele tau si sa-ti intre alocatia pe el, se poate. Din pacate, nu vei putea face plati la cumparaturi cu el, dat fiind ca daca ai sub 18 nu poti sa-ti activezi pe card, platile de cumparaturi si platile online.

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Din cate stiu eu tu nu ai voie sa ai card. Mama ta poate sa iti faca un card pe care o sa il alimenteze.