| DOOOPX a întrebat:

Salut, astazi am cumparat o pereche de casti (simple) dintr-un magazin si m-am razgandit vreau sa imi iau o pereche mai scumpe, castile sunt in conditie perfecta, cat si cutia, am si cec, daca ma duc maine sa le restitui, vanzatorul este obligat sa imi restituie banii? Castile sunt cu fir destul de ieftine, am vorbit pe chat cu asistenta si mi-a spus ca nu stie exact ca trebuia sa le testez in magazin, este obligat sa-mi dea banii inapoi?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu stiu dacă magazinul are "obligatia" de a-ti restitui banii. Cel mai bine, informează-te despre conditiile de retur, fie pe siteul firmei, fie pe hârtiile din interiorul ambalajului care însoțesc produsul.
Altădată nu te mai grăbi în achiziționarea unui produs, consultă mai multe siteuri de vânzări și în final vei putea lua o hotârâre înțeleaptă.winking
Dacă nu îti vor restitui banii, măcar ai noroc că au fost "destul de ieftine".

7 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Daca nu le-ai folosit (pus in ureche) le poti returna in 48h. Daca le-ai purtat nu le poti returna din cauza igienei.

| dannyel86 a răspuns:

Nu stiu in ce masura iti vei primi banii inapoi. Astfel de posibilitati sunt valabile atunci cand produsul este defect.
Singura varianta buna (pe care o vad eu) e sa discuti cu vanzatorul si sa il convingi ca vrei sa iei casti mai bune, dar tot din magazinul lui. In alte conditii, ma tem ca vei fi refuzat.

| Panamax a răspuns:

Si cu castile tale ce sa faca? Eu nu as cumpara casti folosite, fie si pentru un minut.

| DOOOPX explică (pentru Panamax):

Ma refeream la dreptul de a le returna.

| Panamax a răspuns (pentru DOOOPX):

Nu ai acest drept.
Mai informeaza-te.

| DOOOPX explică (pentru Panamax):

Deja le-am returnat...

| XYZ02 a răspuns:

Daca vorbim in casti in-ear si sunt desigilate atunci nu se poate.
https://www.pcgarage.ro/info/returnare-si-garantii/politica-de-returnare/
Apoi daca ai cumparat fizic din magazin si nu online, atunci magazinul nu are nicio obligativitate sa accepte returul.