| Vasilegabriel1246 a întrebat:

Cand comanzi ceva de pe internet si primesti apel de la curier ce te intreaba? Unde trebuie sa te intalnesti cu el? E prima data cand fac.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inainte sa soseasca la tine, curierul iti trimite o instiintare prin SMS: in ce interval orar va ajunge la tine cu coletul (adica la adresa unde l-ai comandat).
Trebuie sa-l astepti cu banii pregatiti, daca ai ales plata la primirea marfii.

| Vasilegabriel1246 explică (pentru Bula):

Da.dar eu locuiesc la sat si stau pe o ulita.Singura metoda imi aduc aminte ca taicamio a iesit pe strada principala la primarie.Cam la 500 m

| Bula a răspuns (pentru Vasilegabriel1246):

Daca locuiesti intr-un loc inaccesibil cu masina, atunci evident ca trebuie sa mergi intr-un loc accesibil.
Daca te suna, va puteti intelege unde sa mergi pentru preluare.
Daca primesti un SMS, atunci suni inapoi curierul si procedezi la fel cu discutia.
e complicat... big grin

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te intreaba daca esti acasa.

| UserRo10 a răspuns:

Primesti sms de la companie cu data si intervarul orar la care soseste. Inainte sa ajunga la tine suna personal curierul si vede daca esti acasa si poti sa primesti coletul. Daca nu e acasa nu e problema. El e obligat sa vina si a doua zi

| Laura48 a răspuns:

Diferenta dintre o comanda care ajunge la posta romana si o comanda prin curier este ca cea prin curier e adusa la usa, cum s-ar spune, nu te duci tu dupa ea.
Cum spunea si alt utilizator, firma de curierat trimite automat mesaj sms, pe nr. de telefon pe care l-ai introdus cand ai facut comanda, prin care te anunta ca in data de. in intervalul orar. ti se va livra coletul. In general, curierii suna inainte de a ajunge la locatie pentru a se asigura ca esti la adresa indicata de tine cand ai facut comanda, pentru a-ti aduce coletul.
(Unele firme de curierat iti vor trimite sms in cazul in care nu te gasesc la adresa indicata de tine.)