| mircea22 a întrebat:

Salut. Ce cafea măcinată pentru expresor îmi recomandați?

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

Îți recomand să încerci cât mai multe cafele de calitate, pentru că tu vei avea preferințele tale personale care vor diferi de ale noastre.

Deși am unul expresor cu 15 Bari așa cum cică ar fi recomandat, sincer nu prea îmi place cafeaua făcută de el. Nu știu dacă să dau vina pe aparat sau pe cafea. Sunt multe variabile care afectează gustul cafelei, de la temperatura apei, la presiunea ei, câtă apă curge prin cafea, cât de veche este cafeaua, și așa mai departe.

Lavazza rosa este o alegere bună. Illy este versiunea premium.
Iacobs și davidoff sunt ok.
În ultimul timp am cumpărat din supermarket - mai precis de la Cora, Carrefour și Lidl- cafele din diverse regiuni ale lumii, cum ar fi Peru Etiopia Columbia și așa mai departe.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aceea care-ti place tie, fiindca gusturile nu se discuta!
Unii prefera Lavazza altii prefera Jacobs samd.

Ia cate o punga de 250 grame din fiecare si le testezi acasa, in fiecare zi alta cafea, asa ajungi sa vezi care-ti place cel mai mult tie.
Mie mi-a placut Jacobs verde in Romania, dar aici nu-l importa, asa ca, am trecut pe Lavazza Expresso barista.

Dupa cum vezi, in meniul din stanga al acestui link, poti selecta ce tip de cafea doresti, cat de tare sau aromata sa fie, regiunea de unde sa fie cafea samd:

https://www.emag.ro/......ea+boabe/c

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lavazza

| sierra1 a răspuns:

Ce presiune are/face eSSpresorul tău?

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns:

Davidoff Café Rich Aroma

| CristianPetre2002 a răspuns:

Starbucks boabe