| denisTiky a întrebat:

Salut, ce parere aveti de site-urile alea mai putin cunoscute care vand produse la un pret mult mai scazut fata de site-urile cunoscute. Mi-am cumparat un galaxy fit hr de pe 220volt la 250 de lei si acum acest produs pe eMAG este 400 de lei.

Eu am primit pe email un mesaj de la cei de la 220volt in care mi-au zis ca, coletul meu va fi livrat intre 31dec - 7ian din cauza ca ei au libere de sarbatori. Si ma tem ca nu mi-l vor mai livra pentru ca am mai facut odata asa prin vara cand mi-am comandat ceva de la ei de pe site(tot asa din cauza ca era mult mai ieftin ca in alta parte) si m-au sunat si mi-au spus ca nu mai au produsul pe stoc...desi la ei pe site scria ca e pe stoc. Teoretic eu ar trebui sa am ceasul rezervat pana cand mi-l vor impacheta si sa mi-l puna pe curier dar practic s-ar putea sa nu fie asa si pun pariu ca ma suna in ultimul moment si imi zic ca nu mai e pe stoc.

Dar acum sa revin la ce voiam sa va intreb. Voi ce parere aveti de aceste site-uri? De ce sunt diferentele de pret asa de mari de la un site la altul? Exista posibilitatea sa imi vina un ceas fake? Dupa cum ziceam, in vara acestui an, mi-am cumparat de la ei ceva si dupa mi-au zis ca nu e pe stoc. Si acel produs l-am mai gasit si pe un alt site numit vexio de unde tot asa era mult mai ieftin ca pe eMAG, pc garage, altex, etc. Si cei de la vexio mi-au trimis coletul, mi-a venit dar parca am mici suspiciuni cum ca ar fi fake, sau nu stiu...Asa imi da impresia din cauza pretului mult mai mic. Am descoperit recent la produsul cumparat pe vexio, adica la cutia lui, un mic detaliu. Normal ar trebui sa fie neagra in interior, la mine este maro(culoarea cartonului). Stiu ca este un lucru foarte banal, ce importanta are culoarea cutiei in care vine? Dar atata timp cat producatorul asa trimite, in cutii negre la interior produsele, ar trebui sa fie si la mine la fel, nu?

Pareri?

4 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

Pe Emag am vazut si produse mai scumpe cu 30% decat la magazine cunoscute.

| denisTiky explică (pentru Digikey):

Da, stiu. Am dat un exempu. Eu cand ma uitam la pret, nu ma uitam doar pe eMAG, ci si pe alte site-uri populare.dar na am zis eMAG ca asta mi-a venit in minte prima data dar ca idee si pe restul siteurilor e tot cam la acelasi pret

| mario182892929 a răspuns:

Pai de obicei sunt contrafăcute sau vânzătorii respectivi neavând TVA, ceea ce e valabil in destul de multe cazuri

| denisTiky explică (pentru mario182892929):

"De obicei sunt contrafacute"

Te referi la siteurile alea mai putin cunoscute sau la toate?
De unde pot cumpara atunci ceva original?
Si au tva produsele. Sau cel putin asa zic ei acolo, arata pretul fara tva si dupa cel cu tva si zice cat e la suta.