| Pandarzv a întrebat:

Salut.
Ce parere aveti despre AliExpress? As dori argumente solide.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Equipmag a răspuns:

Aliexpress este varianta de vanzari retail, adica la bucata a gigantului chinez Alibaba. Este unul din cel mai mare portal de cumparaturi din China cu o reputatie excelenta. Un fel de Ebay chinezesc. Poti gasi extrem de multe chilipiruri acolo la preturi de te miri cum de isi scot costurile de productie. Ca la orice model de comert calitatea costa. Adica mare atentie, faptul ca e ieftin nu inseamna ca e neaparat si cel mai bun! Inainte de a cumpara ceva citeste review-uri, comanda numai de la vanzatori care au rating apropiat de 100%. Te orientezi la momentul respectiv, nu te repezii la cel mai ieftin. Cel mai mare neajuns este transportul care in mare parte este gratuit dar dureaza pana la 2 luni sa iti ajunga expeditia. Asa ca daca nu te grabesti poti incerca sa comanzi. Ca plata poti plati prin paypal daca iti este frica sa dai datele cardului. Eu platesc direct cu cardul si nu am avut niciodata probleme! Sistemul este foarte bine optimizat si dupa ce achiti, vanzatorul iti trimite produsul dar pana nu confirmi calitatea si receptionarea comenzii portalul Aliexpress ( alipay- modulul lor de plata ) nu elibereaza banii catre vanzator. Incearca cu o comanda mica...chinezul trimite orice, oricat, nu fac nazuri. Pana la urma ei trebuie sa faca bani nu se uita de unde vin si cati. Bafta la cumparaturi!

2 răspunsuri:
| marcflo a răspuns:

Stiu ca mai ai o multime de intrebari despre Aliexpress;) Intra si tu intr-un grup de Aliexpress pe Facebook si sa vezi acolo ce raspunsuri primesti de la oamenii care au deja sute de comenzi pe Ali;)
https://www.facebook.com/groups/383887408333708/

| xShifT a răspuns:

Salut! Sa fiu sincer nu prea cunosc aceasta compania, dar dupa site-ul lor pare una de incredere, mai ales ca nu este o companie romana rolling on the floor)