| Miksha a întrebat:

Cum pot sa anulez o comanda de pe Elefant.ro? Nu am cont si am facut comanda drept guest. Se intampla ceva daca nu ma duc sa mai ridic coletul de la pick-up point? Am ales plata la livrare.

3 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Cauta un numar de telefon de pe site si suna-i si spune-le sa anuleze comanda.Nu e frumos si nici corect sa te faci ca ploua cand vine coletul deja la tine.Asa cum ei isi respecta clientii trimitandu-le comenzile si clinetii ar trebui sa aiba respect fata de vanzatori.

| Furnicuta000 a răspuns:

Legal nu se intampla absolut nimic, nu e nicio infractiune. Dar sunt unele firme, nu stiu daca e si Elefant printre ele, care pun clientii neseriosi (cei care nu ridica) pe o lista neagra si ori nu le mai trimit nimic ramburs (doar cu plata in cont) ori la urmatoarea comanda se adauga taxele de retur de la comanda refuzata.
Firmele mai mari de obicei mai inchid ochii pentru ca la profitul lor nu se simt banii aia pierduti pe retur dar dupa a 3 a comanda refuzata mai poti face alta doar cu plata in avans in cont (parca si eMAG face asa).

| Mădălina_Lazarciuc_1997 a răspuns:

Daca te suna nu raspunzi laughing simplu. nu esti obligata sa ridici coletul. Ei o sa te sune si le poti spune ca nu esti in zona si ca nu ai pe nimeni sa ridice pachetul, daca vrei sa o dai in vrajeala, daca nu atunci le spui ca nu vrei sa ridici coletul si gata