| DanielDanny a întrebat:

Cum scap de cei de la teleshoping (mediashop)? Am cumpărat un singur lucru și acum ma suna in fiecare an la orice ocazie cu oferte si vreau sa scot numărul din baza lor de date. Cum fac asta?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand te suna, pur si simplu spune-le fermsa te stearga din baza lor de date!
Daca mai repeta, pune-le in vedere ca vorbesti cu avocatul tau si vei pune pretentii de despagubire in instanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform regulamentului GDPR din Romania, ai dreptul sa le spui sa iti stearga toate datele personale de la ei, si ei au termen 30 de zile sa se conformeze cu cererea ta. Dar nu stiu daca merge si prin telefon, cred ca trebuie sa trimit o scrisoare la ei, cu tracking si sa pastrezi si tu o copie. Sau poti suna la providerul de telefonie mobila, si sa le spui ca numarul tau este un numar personal, si ca nu mai vrei sa primesti telefoane de la acel numar. Si il blocheaza ei din sistem.

| ibaal a răspuns:

Spune-le ca vrei sa iesi din lista lor si ca profiti de ocazia asta(adica cand te suna) sa ii informezi de acest lucru.
Ai acest drept!
Asa cum dai "dezaboneaza-te" de la e-mail-uri publicitare.
Apoi ameninta-i ca ai inregistrat apelul si ca te simti hartuit de apelurile lor. Daca nu inceteaza ii dai in judecatalaughing
Fii ferm!
Eu asa am scapat de ei!
Sau, oricand ii poti baga in lista de respingere automata!

| DanielDanny explică (pentru ibaal):

Chiar am înregistrat, telefonul înregistrează automat!

Macar de ar avea produse și preturi bune! Daca dau search pe google găsesc același lucru și de 10 ori mai ieftin!

Faza proasta e că nici nu știu cine suna sa nu mai răspund, și e mereu alt numar! Mă gândeam că mă sună și pe mine cineva sa mă angajeze de pe unde am pus CV-uri...

| DanielDanny explică (pentru ibaal):

Și chiar sunt hărțuitori! Le-am spus că nu am posibilități și că nu am bani de nici o oferta și răspunsul lor "Daca aveți mașină avem uimitoarea camera de bord..." Serios? De parcă nici nu m-au auzit!

| ibaal a răspuns (pentru DanielDanny):

Spune-le "asculta si asculta binelaughing
vreau sa stiu numele tau complet si motivul pentru care continui sa ma suni din moment ce am spus ca nu sunt interesat. Convorbirea este inregistrata si voi face plangere la politie pentru hartuire. Doresc sa fiu sters din baza voastra de date,am acest drept si doresc sa mi-l exercit! " Stii ce, mergi tu la sectia de politie si fa-le o plangere. Da-le numerele de telefon si spune ca efectiv te hartuiesc cu telefoane!
Tu incearca asa!
Daca nu, mai ia-i si tare si umple-le frigiderul, spune-le ca esti nebun cu acterolling on the floor si vorbeste aiurea, fa-i sa se simta prost rolling on the floor vor inchide ei de bunavoierolling on the floor

| Sly a răspuns:

Eu i-am sunat si i-am amenintat cu plangere penala pentru deranj. S-au potolit!

| fancsucraiova a răspuns:

Baga numarul de telefon pe lista neagra si nu o sa mai poata sa te sune!