| Kevinn2000 a întrebat:

Salut. Dacă cumpăr un laptop în rate, iar eu peste 2-3 luni o să pot plăti toți banii odată, se poate? Ori trebuie să plătesc aceeași sumă în fiecare lună pe cât timp am selectat?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Da, se numește plată anticipată și în mod normal se poate face fără niciun fel de comision.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu cumpara in rate cu card de cumparaturi BT. Ei imi iau 170 lei rate. Eu pun 200 lei lunar. Cand am terminat eu apare soldul de cont intreg dar imi apare si o rata. Pe mine nu ma afcteaza cu nimic. Exemplu: tu cumperi un produs de 1000 lei. Banii sunt retrasi toti 1000 lei dar iau numai cate 200 lunar. Platesti doua rate de 200 lei si ar mai trebui 3 rate. Dar, in luna a 3-a, ai banii toti (600 lei) si-i depui. Tu ai terminat. Ei vor continua sa ia bani din banii retrasi dar fondul tau este refacut complet. Nu-i treaba ta ca ei continua sa ia din banii retrasi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se va recalcula și vei plăti mai puțin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da dar se aplica acelasi %. Asa ca nu are rost. Ori astepti ori te imprumuti la un % mai rentabil sau de la familie.