| anonim_4396 a întrebat:

De curand am vrut sa imi cumpar o noua pereche de adidasi/tenisi.Intr-unul din magazinele vizitate,mi-a atras atentia o pereche de adidasi cu spuma NRGY,si ma intrebam:care este durata de viata a unei incaltaminte de genul? Am cerut parerea mai multor prieteni,insa s-au format doua tabere total opuse,in care unii spuneau ca nu tin mult, iar ceilalti contrariul.Deci cel mai bine apelez la voi pentru a afla adevarul laughing).

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ba exista, dar costa si in general nu discutam de produse de fite ci chestii utilitare. De exemplu am avut niste pantofi din piele intoarsa de-aia industriali (suportau 1.5 tone pe bombeu, de exemplu, a trecuta taica-meu cu Cielo peste piciorul meu din greseala, nu am simtit nimic), i-am purtat cam 7 ani in toate anotimpurile, mers MULT pe jos, am estimat pe undeva pe la 10.000 km cel putin. A cedat talpa la unul intr-un final, prin crapare. Mai puteau fi purtati, in rest erau parfum, dar daca era umed/un pic de apa pe jos cam lua apa la bord ala crapat. Cam 100 EUR perechea. In cazul de fata, producatorul estimeaza o durata de viata pe care ar trebui sa o ai in prospectul/instructiunile care vin cu adidasii.

5 răspunsuri:
| ibaal a răspuns:

Pai,depindelaughing
daca ii porti non-stop si ii bagi prin cele mai mari noroaie...laughing
sau daca ii porti ocazional, cate putin...
Nimeni nu iti poate da un raspuns concretbig grin
Nu exista sa ai ceva "pe viata" rolling on the floor
decat daca ii lasi in cutie neatinsiwinking

| ibaal a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

7 ani nu sunt o viatalaughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ibaal):

In ce conditii i-am folosit eu, crede-ma ca sunt. Plus ca discutam de un pret la care gasesti mizerii de te tin maxim un an. Gindeste-te ca sunt adidasi pentru copii la care e trecuta in prospect o durata de utilizare medie de 60 de zile. DOUA LUNI!

| ibaal a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asta asa e...dar, astea de heavy duty sunt facute sa reziste...
Ce vrea el sa isi ia, il va tine o viata numai daca ii tine in cutielaughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ibaal):

tongue
Se fac si la noi adidasi de bun-simt ca pret si foarte rezistenti. Par example - https://incaltaminte-mopiel.ro/pantofi-sport-barbati/ - fabrica care face astia lucreaza foarte mult pentru export. Am avut de la ei sandale care m-au tinut cate 4-5 veri, purtate zi de zi de la incalzirea vremii pana la sezonul ploilor (urasc sosete + pantofi/altceva, vara stau in 99% din timp in sandale, daca nu e de vreo nunta/ploaie/eveniment special ceva). Bine, pentru o gama mai variata de produse poti incerca si la https://marelbo.com/ro/118-pantofi-sport-barbati

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ibaal):

Ba exista, dar costa si in general nu discutam de produse de fite ci chestii utilitare. De exemplu am avut niste pantofi din piele intoarsa de-aia industriali (suportau 1.5 tone pe bombeu, de exemplu, a trecuta taica-meu cu Cielo peste piciorul meu din greseala, nu am simtit nimic), i-am purtat cam 7 ani in toate anotimpurile, mers MULT pe jos, am estimat pe undeva pe la 10.000 km cel putin. A cedat talpa la unul intr-un final, prin crapare. Mai puteau fi purtati, in rest erau parfum, dar daca era umed/un pic de apa pe jos cam lua apa la bord ala crapat. Cam 100 EUR perechea. In cazul de fata, producatorul estimeaza o durata de viata pe care ar trebui sa o ai in prospectul/instructiunile care vin cu adidasii.