| SickVaper a întrebat:

Salut,deci vreau sa-mi cumpar tigara electronica, dar am inteles ca daca vapez fara nicotina si doar cu aroma fac apa la plamani..Si ce ziceti de kayfun v4? De unde o achizitionez?

Răspuns Câştigător
| AnnaBtw a răspuns:

Ciudata intrebare avand in vedere numele tau care denota ca esti un folositor de tigara electronica inrait laughing am avut 3 tigari electronice pana acum, diferite tipuri si iti spun cat se poate de sincer, asta in caz ca esti fumator, nu inlocuieste tigara oricat ai incerca sa te prefaci laughing am utilizat diverse arome, cu 10g/12/14 de nicotina de m-am saturat, imi lasau un gust in gura de parca mancam tutun. Asa ca, m-am decis sa incerc si aromele fara nicotina. Cam 'nepiperate' daca pot sa zic, le lipseste ceva. Revenind la intrebarea ta acum. Da, apa la plamani poti sa faci de la orice tigara electronica in general, nu stiu daca e valabil pentru toate caci nu sunt sigura ca toate folosesc aburi. Insa, apa la plamani apare dupa utilizare frecventa, prin asta nu vreau sa spun zilnic, ci sa trebuiasca sa o reincarci de 2-3 ori pe zi, si obiceiul asta sa te tina timp de vreo cativa ani fiecare zi. eu le-am folosit pe ale mele timp de un an, in fiecare zi, de la full charge pana cand se descarcau. Si nu am nimic laughing sunt mai sanatoasa ca inainte chiar. Deci o faci pe propiul tau risc, desi nu iti prea asumi unul daca o faci doar de moft, cum am facut-o eu. Ai grija la arome though!

1 răspuns:
| nugasescusernameliber a răspuns:

Hai fi serios, si daca faci sauna si inhalezi aburii faci apa la plamani? Astea sunt mituri.
Se intampla uneori ca o raceala netratata sa se transforme in pneumonie. Daca aceasta se agraveaza, apare apa la plamani, boala numita pleurezie. Pleurezia reprezinta inflamarea pleurei, membrana alcatuita din doua randuri de tesuturi, care imbraca atat fiecare plaman, cat si peretii cavitatii toracice.
Rolul pleurei este de a proteja plamanii. Pentru a respira fara dificultate, exista o mica cantitate de lichid intre cele doua straturi ale pleurei. Daca creste cantitatea de lichid, se formeaza o cavitate pleurala umpluta cu apa, astfel incat plamanii si chiar inima nu mai pot sa se miste normal, aparand dificultati grave la respirat. Boala poate fi cauzata de microbi, de ranirea sau de prezenta unei tumori, dar cel mai des apare ca urmare a unei afectiuni a plamanilor ca pneumonia, tuberculoza sau un abces. In cazul pleureziei uscate (fara lichid) se formeaza aderente (aglomerari de tesut) care se lipesc de plamani sau de cavitatea toracica. In general, aderentele se dezlipesc si durerea dispare.
Deci aburul inhalat nu are cum sa ajunga in interiorul pleurei.

Lichidele cu nicotina sunt pentru cei care au fumat mai mult, treptat se reduce cantitatea de nicotina din lichid si unii pot ajunge la nicotina 0, alta diferenta nu este.

Si depinde de la om la om daca tigara electronica inlocuieste sau nu tigarile normale, am intalnit persoane la care le era rau de la asta electronica, poate nimereau si lichide nasoale sau isi cumparau de pe net ca se uitau la 5-10 lei si le luau cu rezistente arse sau uzate, etc. Mie din prima zi mi-au inlocuit tigarile normale cu succes, acum nu mai pot nici sa simt mirosul de tigara.