| IulianSTF a întrebat:

Salut, doresc sa imi comand niste haine de pe un site si cand doresc sa imi fac contul imi cere sa bifez o casuta cum ca am peste 18 ani, dar am 16, ce as putea sa fac? help pls.

6 răspunsuri:
| pandaa592 a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai, ai putea sa iti faci contul cu numele unuia dintre ei

| sierra1 a răspuns:

Acoperi camera web cu un plasture și răspunzi în consecință

| Floria_Ioan_1996 a răspuns:

Doar bifează.
Crede-ma, nu se întâmpla nimic.

| DomnulAlb a răspuns:

Daca iti trebuie 18 ani, inseamna ca atunci cand vor veni hainele, nu vei putea sa le ridici. Daca sunt un site caruia nu ii pasa, dai click.

| AlexSalling a răspuns:

Exact ce spune Floria_Ioan_1996. Nu se intampla nimic rau.

| anonimg a răspuns:

Exista o diferenta intre un magazin fizic -in care poti sa intri si sa cumperi fara sa iti ceara cineva buletinul; si un magazin online in care trebuie sa faci dovada ca esti tu ca sa poti ridica marfa pe care poate ai platit-o deja.
Daca politica site-ului interzice comertul catre minori, atunci trebuie sa o respecti. Probabil pe site-ul acela, in afara de haine mai exista si produse interzise minorilor. Si din pricina aceasta, patronul este obligat de lege ca sa nu ofere acces clientilor in magazinul lui online.
Daca vei comanda produsele, nu le vei putea ridica, deoarece trebuie sa le ridici numa cu buletinul. Si acolo se vede data nasterii. Daca curierul nu se uita la buletin va fi amendat daca mai tarziu se va afla ca tu esti minor. Curierul va fi instiintat de vanzator ca tu nu trebuie sa fii minor. Daca nu va fi instiintat, atunci patronul (vanzatorul) va cadea sub pedeapsa legii -va fi amendat, i se va inchide magazinul si i se va confisca si toata marfa. Si chiar daca esti minor -vei primi o amenda pentru minciuna (de fapt parintii tai vor fi amendati).
Deci nu merita sa minti.
Ma bine rogi pe parintii tai ca unul din ei sa isi faca cont pe site si sa iti cumpere hainele dorite.