| IONUTDNZ99 a întrebat:

Imi poate spune cineva care a cumparat electronice (laptopuri, pc-uri etc) de pe alibaba sau aliexpress dacă se plătesc ceva taxe in plus cand ajung in România.
Adică e avantajos sa cumperi de acolo?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-are legatura transportul, gratuit sau nu, cu TVA si taxele vamale. Ele se aplica la intreaga factura cu transport sau fara. Si nu-mi dau seama ce te nelamureste pentru ca ti-am explicat legea!

Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Situatia este generala. Daca depozitul unde se afla produsul este din UE, nu platesti nimic. Daca produsul este din afara UE platesti asa:
-pana la 10 EU = nimic;
-pana la 150 Eu = TVA (19%) sau mai putin daca-s alimente sau medicamente.
-peste 150 EU = TVA+ taxe vamale care depind de la produs la produs.
https://www.customs.ro/......comerciala

| IONUTDNZ99 explică (pentru Salontanul):

Depozitele sunt in general in China

| IONUTDNZ99 explică (pentru Salontanul):

Iar majoritatea produselor sunt trimise de cel din China gratuit posta aeriană. Problema e cand ajung in România.
Nu prea stiu ce sa mai cred de la autoritatile române.

| Salontanul a răspuns:

N-are legatura transportul, gratuit sau nu, cu TVA si taxele vamale. Ele se aplica la intreaga factura cu transport sau fara. Si nu-mi dau seama ce te nelamureste pentru ca ti-am explicat legea!