| CiprianSim a întrebat:

M-am dus ieri sa pun niste bani pe card si am realizat ca am mai putini fata de cat aveam data trecuta desi sunt sigur ca nu cumparasem nimic si nici nu-mi amintesc sa fi lasat cuiva card-ul ca sa spun ca si-a facut de cap cu el. E foarte posibil sa fi facut niste plati mai demult ce continua sa fie active si in ziua de astazi. Cum pot vedea istoricul platilor mele de pe card?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ceri un extras de cont la banca daca nu ai internet banking sa il vezi singur

17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tot ai fost la banca sa iti pui bani pe card, de ce nu ai intrebat acolo? Iti puteau oferi toate informatiile necesare. Puteai sa intrebi, ca nu picai de prost. Intrebai fix ce ne-ai intrebat pe noi si iti dadeau direct un extras de cont. Nu mai stateai in suspans atata laughing

| tzuria79 a răspuns:

Da, daca te-ai abonat la ceva, un serviciu, si acesta este cu plata lunara, ei isi trag bani automat fiecare luna. Normal banca la care esti ar trebui sa aiba un extras cu toate platile care le-ai facut cu cardul. Daca ai activat internet banking, este clara situatia, dar daca nu inseamna ca cineva ti-a luat bani fara sa iti zica, sau ai vreo datorie si incep sa te execute luandu-ti o anumita cantitate de pe card. Banca trebuie sa aiba toate detaliile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tzuria79):

Daca are Internet Banking nu inseamna ca "este clara situatia" pentru ca IB costa putin. La mine e 1 leu pe luna. Mobile Banking la fel, in cazul meu e 5 lei pe luna. Nu cred ca intreba aici daca era vorba de asa putini lei. Probabil nici nu observa. Deci mai mult ca sigur are niste donatii recurente, rate ceva de genul asta. Dar cu un extras de cont se lamureste singur.

| tzuria79 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu n-am zis pretul de cativa lei care este perceput de banca pentru Internet Banking. Ma refeream daca cineva putea sa cumpere ceva cu cardul lui prin el. Scuze daca ai inteles altceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tzuria79):

Aaa am inteles. Dar nu prea are cum nici asa. Internet Banking nu il folosesti pentru cumparaturi. Il folosesti pentru a face de la tine de acasa operatiile bancare (extrase de cont, transferuri etc). Plus ca toate bancile au autentificare in doi pasi pentru asta tocmai pentru o securitate sporita (login pe baza de username/parola + un cod de securitate generat de token sau primit pe mobil valabil o singura data). Iar pentru plati online... Doar daca a fost fraier si a dat toate detaliile cardului altcuiva (nr, data expirarii, numele, codul CVV).

| tzuria79 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact, si cum nu ai nevoie de PIN, ci doar de card este extrem de simplu, daca stii cate luam eu cu cardul lui maicamea, acum ceva anii, si niciodata nu afla. Nu verifica cardul, doar ii intra salariul, si nu verifica contul, ca-ti bani are exact. Spre exemplu, daca tu gasesti un portmoneu pe strada, cu un card cu Internet Banking, si are bani pe el, po-ti sa-l folosesti pana-i gol. Zic, ca o prietena de-a mea a gasit cateva carduri, si nebuna le-a golit. A avut nevoie doar de nr de card, numele de pe el, si CCV, si data exp. Adresa in caz ca ti se cere, o inventezi. Aia ii partea rea la internet banking. In general banca nu iti cere vreo autorizatie pentru a efectua plati prin IB. Daca stau sa ma gandesc bine, acum 5 luni, cand am fost in Romania ca stau in Columbia, am vrut sa imi incarc telefonul mobil cu 5 euro de la Vodafone, si da, folosind cardul lui maicamea, a primit pe telefonul care la dat la banca, un cod de confirmar pentru plata, dar in rest ai nevoie doar de card. Prietena asta a mea, a gasit vreo 3 carduri, cu vreo 50 de milioane pe ele. Nebuna, la golit pe om, ca acesta clar nu reportase cardurile la momentul acela. A transefat toti bani in PayPal, dupa in alt PayPal, si dusi a fost.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tzuria79):

Nu intelegi ce am spus mai sus. Internet Banking-ul nu are treaba cu platile online. Poti sa faci plati online si daca nu ai Internet Banking activat. Si chiar si pentru plati online (acum am realizat), ai nevoie de o parola, care (tot pentru securitate) majoritatea bancilor o trimit prin mesaj pentru fiecare plata in parte. Chestia asta s-a bagat de cel putin un an sau doi. Inainte aveai doar parola presetata de tine. Iar acum mai bine de 4 ani, aveai nevoie doar de datele de pe card. Deci posibilitatea ca altcineva sa fi folosit cardul online e cam 0% pentru ca s-a imbunatatit foarte mult partea de securitate a platilor cu cardul.

| tzuria79 a răspuns (pentru anonim_4396):

Banca Transilvania, nu iti cere nici o parola. Am carduri la ei. Doar ce scrie pe card. Fiecare banca este diferita, si depinde si ce vrei sa cumperi, si apropo, la BT nu po-ti plati online fara Internet Banking.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tzuria79):

Esti cat se poate de pe langa subiect. Am cont la Transilvania de 10 ani. Internet Banking de un an. Fac plati online de vreo 8 ani. Si, desi la inceput puteai fara parola, nu se mai poate de mult timp.

Nu mai manca rahat cu toate povestile de mai sus ca exista atatea contradictii cu realitatea in ceea ce ai spus, ca nici nu are rost sa le iau sa le insir pe toate. Important e sa isi dea seama copilul asta de ce i-au disparut bani de pe card. Daca l-a folosit el si nu isi mai aminteste sau daca intr-adevar exista ceva la mijloc, lucru de care ma cam indoiesc.

| tzuria79 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu cine este mai pe langa subiect, nu stiu cui ai facut tu plati prin Banca Transilvania, dar iti spun ca cardul meu, al lui maicamea, sotului meu, merg exact fara nici o parola. Depinde ce cumperi, uite, ca sa-mi incarc cartela, mi-au cerut parola, dar doar acolo. In rest, n-am venit sa ma cert.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tzuria79):

Bine, boss, las-o asa. Tu plateste in continuare fara parola daca zici ca poti, eu voi plati in continuare cu parola.

Zi buna.

| tzuria79 a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca pot. Zi buna la fel.

| tzuria79 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma, parola asta la care te referi tu, nu este aceea de 8 cifre ex -20 plus 6 cifre care iti ajung prin SMS pe telefon, pentru a putea accesa internet banking?

| anonim_4396 a răspuns (pentru tzuria79):

Tot asa au si la plata online. In cazul meu, cel putin. Fix acelasi lucru: doua cifre fixe si eu le introduc pe celelalte 6. Inainte de asta aveam parola setata de mine, fixa.

| tzuria79 a răspuns (pentru anonim_4396):

In cazul meu, nu virez bani via IB, ci doar unde este site-ul de pe care vreau sa iau ceva, spre exemplu, acum 2 saptamani mi-am luat ceva de pe amazon.com. Am introdus doar datele cardului, adresa mea, numarul de telefon. Astea. Daca nu ma crezi, cumpara ceva de pe amazon cu cardul, si vei vedea cu ochii tai ca nu-ti cer parola. Cand vreau sa-mi verefic soldul atunci imi trimit pe SMS 8 cifre, dintre care doua, la am in fata pe monitorul calculatorui. Apropo, nu vreau sa ma cert ca nu de aia sunt aici, si mult mai putin cu cineva pe care nu cunosc, dar data viitoare, cand tu sau oricine imi zice o expresie de genul ...Nu mai manca rahat... am sa raspund si eu cu ceva poate mai urat. Daca nu te superi, tu cui ii faci plati cu cardul de-ti trebuie confirmare de fiecare data, Enel, Rds?, doar daca vrei sa-mi spui. Si apropo, am verificat acele supuse contradictii, si nu le-am facut, cardul lui maicamea l-am folosit atat acum 4 ani cat si acum 5 luni, daca la asta te refereai. Daca nu, zi-mi ca sa stiu, poate m-am exprimat rau si nu mi-am dat seama.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Platile online pe care le efectuezi cu cardul nu sunt mereu verificate si cu parola. Doar procesatorii inrolati in 3dsecure. Fa o plata cu cardul pe un site american si ai sa vezi ca nu ai nevoie de nicio parola

| tzuria79 a răspuns (pentru suntserios):

In sfarsit cineva care imi da dreptate. S-a certat Doctorul85 cu mine 2 ore pe tema asta. Tu chiar esti serios. Bravo!