| Kedoaka79 a întrebat:

Salut, ma ajuta cineva cum pot face retur la eMAG? Am cumparat un produs de la ei si nu sunt multumit de el. Mai exact un skateboard electric, l-am folosit foarte putin. Nu are absolut nici un defect. Cum fac acest retur si cati bani mai iau pe el si unde imi vin? Cash sau trebuie sa ii bag pe un card ceva? Explicati-mi va rog toata procedura.

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Conform legii, in minimum 15 zile de la data achizitionarii poti returna orice produs si sa primesti banii inapoi, daca nu-ti place, fara sa dai orice explicatie. Acest termen poate fi prelungit din diferite motive (de exemplu durata transportului).
Conditia de returnare este ca marfa sa fie in stare perfecta, fara urma de uzura, murdarire sau defectiune provocata.

La returnarea marfii trebuie sa iei legatura (preferanil si in scris) cu vanzatorul si ti se va explica modalitatea de expediere, precum si de returnare a banilor.
Este posibil sa-ti vireze banii inapoi in cont sau sa-ti trimita postal la adresa ta (sau la alta, specificata de tine). In cazul trimiterii prin mandat postal, va trebui sa se prezinta persoana mentionata de tine, sa se legitimeze (cu buletin sau pasaport).

Costurile returnarii si al expedierii banilor se vor suporta in functie de politica firmei, de obicei de tine, cumparator.

| Kedoaka79 explică (pentru Bula):

Ok. Deci in concluzie daca m-am dat cu acest skateboard ( l-am folosit) cat de putin nu il pot returna? Pentru ca intr-un fel nu aveam cum sa-mi dau seama daca sunt multumit sau nu de el. Cum l-am primit n-am cum sa-l dau...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kedoaka79):

Cam asa ceva!
Un produs odata folosit este uzat si nu se mai poate revinde.
Daca te razgandeai imedita cum l-ai primit si nu-l foloseai, puteais a-ti priemsti baii pe el, integral.
Acum, ma indoiesc ca il vor primii.
Dar, te sfatuiescs a incerci sa-l revinzi pe pagina ta de Facebook, printe prietenii de acolo, chiar daca ii faci un pic de reducere, ai sanse foarte mari sa-l vinzi bine.

| Kedoaka79 explică (pentru Violleta2022):

Ok mersi

| Bula a răspuns (pentru Kedoaka79):

Trebuie sa-l cureti, dupa care il poti trimite inapoi.
Sa nu fie cu praf si mizerie vizibila pe el.

| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca poti returna ceva ce nu este defect, mai ales dupa ce l-ai folosit.

| Kedoaka79 explică (pentru Violleta2022):

Pe site scrie ca-l pot returna in primele 30 zile daca nu sunt multumit de produs.

| Nastia a răspuns:

Ai 30 zile calendaristice sa dai retur. Dai click pe https://www.emag.ro/info/form/retur, iti bagi datele si motivul returului si astepti sa vina curierul sa ridice produsul. Trebuie sa il returnezi in ambalajul original. Eu mereu le dau in punga sau cutia in care au fost ambalate. O sa iti bage banii in contul pe care il furnizezi in 14 zile. Mult succes!

| Kedoaka79 explică (pentru Nastia):

Pai banii nu mii da ramburs cash?

| Nastia a răspuns (pentru Nastia):

Nu. Curierul nu vine cu banii in mana. totul se face electronic prin transfer bancar.

| Kedoaka79 explică (pentru Nastia):

A deci nu merita sa ma complic. Mai bine il vand asa.

| Nastia a răspuns (pentru Kedoaka79):

Nu ai cont bancar?

| Kedoaka79 explică (pentru Nastia):

Nu, nu am

Răspuns utilizator avertizat
| Anonima1406 a răspuns:

Ar trebui sa vezi cât timp ai la dispoziție pentru a returna, dacă a trecut data de returnare nu cred ca o sa-ti mai accepte înapoi! Mult noroc?

| Kedoaka79 explică (pentru Anonima1406):

Pe cutia produsului nu scrie nimic. Pe site zice ca il pot returna in primele 30 de zile. Dar nu stiu cum procedez. Vin ei sa-l i-a? Imi dau banii ramburs sau cum? Ca asta nu stiu

| Anonima1406 a răspuns (pentru Kedoaka79):

Nu are niciun număr de contact?

| Kedoaka79 explică (pentru Anonima1406):

Nu