| FrateleDumy a întrebat:

O bicicleta bunicica pana in 20 mil full suspension, de preferat sa nu fie b-twin imi poate recomanda cineva? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Eu am comandat de pe acest site:
http://www.bikexpert.ro/
In legatura cu sfaturi si teste pentru bicicleta, am folosit site-ul :
https://www.freerider.ro/
Trebuie sa iti alegi bicicleta in primul rand in functie de inaltimea ta. Trebuie sa iti alegi cadrul si dimensiunea rotilor.
Sunt mai multe sfaturi utile acolo si sunt destul de multe site-uri in Romania.
De obicei mai poti "negocia" pretul telefonic. Eu am obtinut un discount de 15%. Nu e mult, dar m-au scutit de 150 de lei. Cu banii aia mi-am luat accesorii auto (lumini s-a.m.d).
Ai grija ca unii mai umfla preturile mult.
Eu am 1, 80 inaltime si am ales roti de 27.5 si cadru de 18 parca, nu stiu sigur la cadru dar rotile sigur sunt de 27.5. (marimea nu influenteaza pretul). Majoritatea aleg roti de 29 pentru inaltimea mea dar nu au stabilitate asa mare in caz ca iti alegi o bicicleta mare.
Marimea 27.5 la roti este ideala pentru control (citesti mai multe pe articolul ala). Pe 29 ai viteza mai mare dar control mai slab (fiind si mai mare bicicleta, logic).
Ar fi bine sa te duci intr-un magazin fizic, specializat de biciclete (presupun ca exista in orasul tau) si sa te uiti la marimi si sa vezi cam care ti s-ar potrivi mai mult.
Conteaza foarte mult pe ce vrei sa o folosesti.
Daca vrei ceva serios, ia-ti cateva zile la dispozitie sa te documentezi (presupun ca nu "arde" sa ti-o cumperi acum) si sa te duci sa probezi ceva biciclete si sa ti-o alegi pe cea mai potrivita.
Succes!

3 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

De ce sa iei un full-suspension? suspensiile alea de obicei cedeaza si sincer e mai mult risipa de bani.
Eu mi-am luat de la CUBE un mountain bike cu 23 mil anul trecut sau acum 2 ani nu stiu exact cand.
Asta daca chiar vrei sa te apuci serios de ciclism si sa ai o bicicleta buna.
Succes!

| FrateleDumy explică (pentru Evolution):

Atunci poti sa-mi trimiti si mie un link te rog? Sau sa mi spui cateva site uri de incredere si bune! Mersi

| FrateleDumy explică (pentru Evolution):

În mare parte stiu sa aleg o bicicletă care mi s ar potrivi, am mai citit dar o sa ma uit si pe site ul pe care mi l ai trimis tu, multumesc mult! happy