| RzV1999 a întrebat:

Pentru cei ce se pricep, sunt bune pianele digitale de la Pianonova? Ma intereseaza sa cumpar unul.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Fabricantul: Pianova
Model: HP4

Este o scula destul de buna, atat pentru invatare cat si pentru recitaluri nu prea pretentioase.
Este un ajutor temeinic unui compozitor, permitand inregistrarea si redarea partiturilor in format electronic (midi).
Atentie insa, intereseaza-te de posibilitatea de service postgarantie!

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Decat sa-ti iei o pianina digitala, mai bine ia-ti un sintetizator.

| RzV1999 explică (pentru Bula):

Nu. Ma intereseaza pianina.

Bula
| Bula a răspuns (pentru RzV1999):

La acelasi calitate (prin linie de amplificare audio), pretul unui sintetizator este apropiat unei pianine digitale, dar instrumentele sunt mai multe, deci le poti folosi la mai multe.

Totul depinde de scopul, pretentiile calotative si buzunarul tau.

| RzV1999 explică (pentru Bula):

Pe mine ma intereseaza doar sunetul de pian... fara aranjamente, stiluri sau alte chestii

Bula
| Bula a răspuns (pentru RzV1999):

Sa nu te astepti la sunete ca la pianul rece, mai ales la scule ieftine si octave putine.

| RzV1999 explică (pentru Bula):

De aceea intreb daca este buna de ceva pianina de la Pianonova.

Bula
| Bula a răspuns (pentru RzV1999):

Scrie-mi fabricantul si modelul.

| RzV1999 explică (pentru Bula):

Pianonova HP4. Fabricant nu stiu.

| RzV1999 explică (pentru Bula):

Deci merita sa-l iau?

Bula
| Bula a răspuns (pentru RzV1999):

Daca n-ai pretentia sa tii concert de pian, atunci da.
Este mai ieftin ca un pian acustic, dar trebuie sa te asiguri ca vei avea cine sa-l repare la nevoie.

| RzV1999 explică (pentru Bula):

Acum am aflat ca garantia este de trei ani, iar transportul la service se acorda gratuit de magazin. Cred ca totusi merita banii happy

Bula
| Bula a răspuns (pentru RzV1999):

Eu m-am referit la service POSTgarantie, adica dupa ce iese din garantie.