| ibaal a întrebat:

Sper sa gasesc si eu un constantean pe aici care sa stie unde gasesc si eu o patiserie care sa faca cozonaci buni?! laughing
Nu porcarii ca alea din comert,dar nici ca aia de pe olx de vand ca la "mama acasa", dar, ii framanta in cadarolling on the floor.
Voiam sa pregatim niste cosuri de Paste pentru mai multi prieteni care sarbatoresc si am vrea sa punem si cozonac...

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai, era un laborator la halta traian acolo, unde faceau si prajituri, si pateuri saleuri (le luai calde si era coada de 30 40 oameni)
Nu mai stiu sigur daca faceau si cozonaci dar stiu ca faceau torturi, chec-uri, dar trebuia la comanda.

N-am nici un nr de telefon, da suna-i pe astia, si intreaba-i daca sunt cei de la halta traian, ca vad ca fac si cozonac.
Si tot ce-am mancat de-acolo a fost extraordinar de bun.

https://www.paginiaurii.ro/......NY+S.R.L./

la didi asta.

| AndreeaDeeaDs a răspuns:

De ce nu cumperi direct de la super-market? Gen Cora. Iesi mai ieftin la pret si scutesti si timp de asteptat. Preferatul meu e cel de la Boromir...

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreeaDeeaDs):

Pai da poti sa compari un cozonac de-ala uscat, din punga, de la boromir, cu un cozonac de casa?
Oamenii aia pregatesc cozonacii in 2 zile, sunt framantati cum trebuie, nu ca aia din comert care aduc a briosa de-aia ieftina, big grin

| AndreeaDeeaDs a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu vrei sa spui ca un cozonac nu se usuca? Stii cum se face peste 2 zile? Nu se fac numai firimituri? Cei din comert au afanatori care ii fac sa reziste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreeaDeeaDs):

Eu cred ca bunica-ta nu facea cozonaci cand erai mica, de preferi porcaria aia de la boromir happy
2 zile. resista si mai mult.
Ideea e sa ii iei sa ii mananci calzi.
nu peste 7 mii de zile.
Vrezi sa zici ca un cozonac facut de casa, se strica dupa 2 zile? pai pune-i prostii in el, si tine si un an, plus ca e in folie de aluminiu ala din comert.
Poti sa pui si peste ala de acasa folie si tine la fel de mult,