| denisTiky a întrebat:

Stiti siteul pc garage, ok, am vazut sistemul pc garage viking de la ei. Un prieten mi-a spus ca el l-a cumparat (merge impecabil) dar nu a primit cutie la componente, adica a venit doar cutia carcasei care continea evident sistemul, dar fara alte cutii ale componentelor de la interior.

Pe mine acest lucru ma deranjeaza, pentru ca mi-am pus problema asa: daca ei mi-ar putea pune ceva piesa folosita? atata timp ce nu primesc nimic, nici o punga macar la componente nu am de unde sa stiu.

Iar a doua problema ar fi ca eu nu pot sa vand ceva din sistem si sa ii spun noului cumparator ca numai eu am folosit obiectul respectiv pentru ca el nu o sa ma creada, o sa imi ceara o cutie, o factura, sau ceva. Daca as vinde procesorul in ce i l-asi pune? In punga de nailon?

Iar o a treia problema ar fi ca nu stiu cum imi monteaza ei totul in pc, daca nu rup cablurile, daca nu strica ceva si sa il vanda cu defecte ascunse. Ei spun ca fac cable management in carcasa, eu in poze vad cam intinse firele acolo, nu stiu daca este tocmai recomandat sa fortezi niste amarate de fire, pe care le rupi cu mana.

Deci, din cauza acestor probleme care in cazul meu ma deranjeaza cam mult, m-am gandit sa imi cumpar toate componentele din sistem separat. Sa le adaug frumos in cos, sa le comand si sa pot sa le montez eu, sa am cutiile, facturile si toate garantiile la fiecare in parte. Imi place si imi convine mult mai mult sa imi asamblez eu pc-ul decat sa il faca ei, pe langa asta ei iti mai iau si un cost de vreo 150 de lei pentru acea "Asamblare Gold". Nu-i nimic, ca pot sa o fac eu si mai gold decat ei, acasa.

Singurul dezavantaj este ca toate componentele din cosul meu au iesit cu 100 de lei mai scump decat pretul initial al produsului. Dar atata timp cat e mai "safe" prin metoda asta sunt dispus sa platesc 100 de lei in plus.

Dar am o intrebare, daca comand toate componentele ele o sa vina deodata sau una azi, una maine si tot asa? Toate sunt vandute de pc garage sau sunt vandute la ei pe site si de la alte magazine cum ar fi: flanco,media galaxy, etc?

Multumesc ca ati citit tot, dau funda!

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Esti paranoic. Nu iti trimit cutiile pentru ca ar fi aiurea dpv al curieratului si oricum ai garantia tot la ei, care se da pe seria componentelor, nu pe cutii. Daca comanzi separat, poti adauga un 1% reducere cu voucher si ai 3% reducere suplimentara ca si membru MyGarage activ (iti faci cont, postezi de cateva ori, in maxim 2-3 zile beneficiezi si de reducerea aia). Pentru 1%, poti folosi voucherul 92WQ7UMX.
P.S. Legat de ultima intrebare, ei vind tot ce vind, insa unele produse nu le au pe stoc, deci e posibil sa iti ajunga unele mai devreme, altele mai tirziu.

6 răspunsuri:
| TibiGeGe a răspuns:

1. E normal sa vina doar o cutie,
2. PC-U trebuie sa aiba si minim 2 ani garantie,
3.Parerea mea dar pc garage e pentru fițe,
4. Daca produsele sunt pe aceiasi comanda ar trebui sa vina toate de-o data

| denisTiky explică (pentru TibiGeGe):

Mersi, dar daca are garantie banuiesc ca e doar la pc-ul intreg. Adica daca eu cumpar produsu asta, primesc garantie pe el, si daca vand placa video imi dau garantia mea? daca dau produsu cu tot cu garantie eu cum mai ma folosesc de aceasta? Nu stiu daca ai inteles la ce m-am referit... dar e o chestie logica aici.

Si de ce e normal sa vina o cutie? Stiu, e minimul posibil, doar o cutie, ca banuiesc ca pc-ul nu se poate livra prin plic, asadar sunt nevoiti sa puna cutie, dar eu vreau si la restul componentelor, daca imi baga in pc ceva uzat? nu am de unde sa stiu eu ca ei nu imi dau procesorul la mana a doua si ei mi-l vand de nou, atata timp cat nu are cutie, factura sau altele.

| TibiGeGe a răspuns (pentru denisTiky):

In timp ce produsul este in garanție nu ai voie sa il desfaci, mai ales ca 100% are sigiliu, daca l-ai rupt aleluia garantie, iar partea cu procesor uzat nu stiu ce sa zic...

| denisTiky explică (pentru GabiDumitrescu):

Ms de faza cu voucherul, nu stiam (;
Dar tot imi trebuie cutiile alea!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru denisTiky):

Daca comanzi separat, o sa iti trimita si cutiile. Daca iei sistemul cu totul, sigur nu ai nevoie de cutii. Daca vinzi SH, ii poti arata omului frumos seria produsului si dovada achizitiei o ai in contul PCGarage, cu garantie si tot. Bine, cred ca e posibil sa iei un sistem de-ala deja asamblat si sa iti trimita si cutiile daca tii musai. Logic si mai de bun simt e sa nu le trimita. Gindeste-te daca ai avea tu o firma de genul cit ai pierde timp si bani ca sa trimiti aiurea niste cutii goale.winking

| denisTiky explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, stiu, dar trebuie sa iti asumi ca daca exista un om care vrea ineaparat cutia trebuie sa i-o trimiti. Stiu ceva vorba/proverb: "Clientul nostru, seful nostru"
Dar e valabil si ce ai spus tu.