| AlexAlxAlex a întrebat:

am 15 ani si am o problema, azi am fost la un hyper-market, si am cumparat de pofta, niste fructe exotice portocalii numite: physalis, imediat cand am iesit din market, am mancat vreo 4, mama mea fiind sceptica cu produse exotice, a cautat pe telefon, in timp ce eram in masina spre casa, ce beneficii aduce acest fruct, ea a gasit undeva, ca e TOXIC, si ca sunt doar de decor, eu sunt speriat in legatura cu asta acum, am aflat ca sunt mai multe tipuri dar acum nu stiu ce sa zic... tind sa mentionez ca mi au placut la gust, si dupa 3 min dupa ce le-am mancat am simtit o usoara usturime in gat, eu am vazut multi oamenii ca au mancat din astea, chiar si pe Youtube, deci eu acum nu am nimic, ma simt bine.
Intrebarea mea este, daca sunt toxice, si beneficii aduc corpului, cat si alte informatii si indicatii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nimic. Soră-mea mănâncă in prostie din alea și nu a avut nici măcar vreo indigestie sau ceva. Sunt fructe, sunt bune pentru consum, nu numai de decor.

| AlexAlxAlex explică (pentru anonim_4396):

E vreo problema daca le pun la frigider?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexAlxAlex):

Nu trebuie puse în frigider. Trebuie doar sa le lași în frunzele alea ale lor, adică sa nu le desfaci. Le poți tine oriunde dacă sunt nedesfacute.

| AlexAlxAlex explică (pentru anonim_4396):

Ce prost is, eu le-am desfacut si le-am pus in frigider, am facut-o lata...

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexAlxAlex):

laughing nu-i nimic, dar sa le mânanci in 2 zile.

| AlexAlxAlex explică (pentru anonim_4396):

Le mananc acum mersi laughing))

7 răspunsuri:
| NoOne18 a răspuns:

Nu cred ca sunt toxice, pentru ca sunt vandute in hyper market, iar in markete nu e permis vanzarea alimentelor toxice, poate daca mananci prea multe nu e bine, si la grefe e recomandat sa nu faci abuz de ele altfel o sa ai probleme, in general totul trebuie echilibrat

| NoOne18 a răspuns:

Tot asa daca vrei sa mananci ciuperci nu iei din padure sau trotuar, iei dintr-un magazin pentru ca ei stiu care marfa e buna, la fel si in cazul fructelor