| Maxxxi a întrebat:

am dat retur la un produs, o sa vina curierul maine sa il ia si banii o sa ii primesc dupa cateva zile dupa ce se verifica produsul si banii ii primesc pe card.Nu prea am incredere in card, voiam cash dar nu am avut de ales.Ce sa fac daca nu primesc banii pe card deloc? Ar trebui sa filmez in timp ce dau produsul curierului sa am ceva dovada? Am auzit unii oameni care au dat retur si nu au m-ai primit niciun ban...

11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu trebuie să filmezi nimic; curierul îți va da un formular completat cu data, ora la care a preluat coletul și mai ales un cod. Acesta se cheamă AWB și cu ajutorul lui poți urmări aproape în timp real cursul coletului, până e primit de destinatar (inclusiv numele celui care îl primește).
După aia, primești un mail de la ei unde ți se spune dacă e totul ok și vei primi banii (în maximum 15 zile zic ei, dar de obicei se plătește în circa 3-4 zile) sau dacă produsul tău nu e conform (zgâriat, murdar, stricat etc.), ți se va comunica decizia lor (rambursare parțială sau deloc - caz în care probabil pot retrimite produsul în starea în care li l-ai trimis tu).

| Maxxxi explică (pentru mihai69):

Si daca e o zgarietura foarte fina pe folia de plastic a telefonului se vede doar daca indrepti telefonul spre lumina, o sa platesc folia? Nu imi pare rau ca dau 20 roni pe o folie de plastic, doar sa primeasca telefonul inapoi...

| mihai69 a răspuns (pentru Maxxxi):

Dacă nu e zgâriat ecranul, ci doar folia de protecție, nu se consideră că ar fi afectat.

| Wr3nch a răspuns:

Si tu pe ce lume traiesti boss? laughing

| AlleXuSS a răspuns:

Salut despre ce magazin este vorba?
eu am dat retur la un frigider de pe eMAG si in urmatoarele 3 sau4 zile mi-am primit banii inapoi pe card bineinteles daca vorbesti despre site-urile gen olx nu prea ai cum sa dovedesti poate doar daca ai inregistrat conversatia pe telefon.

| Maxxxi explică (pentru AlleXuSS):

Salut,pe Emag, am frica ca o sa imi ia telefonul si nu o sa mai primesc banii inapoi(ca o sa imi da teapa sau o sa fie ceva eroare).Am auzit de oameni care nu au mai primit banii dupa ce au returnat unele produse.

| suntserios a răspuns (pentru Maxxxi):

Serios? Crezi ca emagul, cel mai mare magazin online din tara se ocupa cu tras tepe la retururi?

| CiubotariuAndrei a răspuns:

Trebuie sa trimiti un extras de cont. La sistemul de plati, daca magazinul unde ai facut comanda ti-a acceptat plata, nu mai vede detaliile cardului. Au nevoie de un extras de cont. Ia legatura cu ei si discutati despre asta. (se va rezolva mai repede).

| suntserios a răspuns (pentru CiubotariuAndrei):

Magazinele online au procesatoare de plati care se ocupa de tot ce inseamna plati si returnari de bani, tocmai sa nu se complice cu extras de cont si alte complicatii de genul

| CiubotariuAndrei a răspuns (pentru suntserios):

Sunt webdesigner de doi ani si am create pana acum mai bine de 60 de magazine online. Am ca sisteme de plati au euplatesc, payu, skrill, etc. La toate, banii pot fi returnati pana la acceptarea platii, in cazul in care ai dat acceot, banii vor fi redirectionati instantaneu in portofelul virtual al firmei (fara posibilitatea de retur), iar daca ii refuzi se vor intoarce in contul bancar al clientului. Situatia o poate rezolva doar luand legatura cu cei de la magazinul unde a facut comanda.

| suntserios a răspuns (pentru CiubotariuAndrei):

Inseamna ca nu stii cum functioneaza sisteme de plata, oricum webdesignerul nu implementeaza asa ceva...

Si acum 1 an erai la inceput abia
https://www.tpu.ro/......n-site-ce/

deci intr-un an nu ai facut tu 60 site uri asa ca ma indoiesc amarnic de lucrurile scrise de tine