| Alex199458 a întrebat:

am si eu o intrebare, am cumparat ceva din afara EU si am inteles ca pentru produsele de peste 10€ trebuie sa platesti 19% TVA, eu am platit 45€ pe produs si 20€ transport. Acel TVA a fost inclus cand am platit sau trebuie sa platesc altundeva cand ajunge?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa AnaMaria50. Habar n-are ce spune. Ce ai platit la posta vamala e bun platit. Nu mai ai nimc de platit. Si da, pentru produseele de peste 10 EU pana la 150 EU platesti numai TVA. La peste 150 EU platesti si taxe vamale. Asa ca nu mai ai de platit nimic!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar la produsele care depasesc 100 de euro, trebuie sa platesti taxa de import si 19% TV - la vama.
Cum pentru produsul cumparat ai platit 65 de euro, nu esti pasibil de taxe.

Bula
| Bula a răspuns:

TVA-ul si taxa VAMAla se plateste doar pentru MARFA, nu si pentru transport sau alte cheltuieli aferente.
Asta doar daca valoarea marfii depaseste pragurile stabilite de legiuitor /finante.