| DavidAntonio a întrebat:

As vrea sa cumpar ceva pe firma mamei mele, deoarece am auzit ca se poate reduce tva-ul. Stie cineva cum se poate reduce?

Răspuns Câştigător
| badpanda a răspuns:

Tu cumperi produsul, platesti pretul intreg si mama ta iti da inapoi tva-ul cash daca ii prezinti bon fiscal cu ro pe bon sau factura.Asta functioaneaza doar daca firma mamei tale este platitoare de tva.

| DavidAntonio explică (pentru badpanda):

Am inteles, mersi mult

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se reduce, se deduce.

| zilog a răspuns:

Poți să cumperi dar nu alcool parfumuri produse de lux tutun cafea.
Apoi obiectul respectiv se numește obiect de inventar și trebuie să nu îl dai la gunoi x ani chiar dacă se uzează strică rupe sparge trebuie să ai grijă că eticheta lui să rămână intreagă.
Apoi poate să îl scoată mai repede din gestiune scriind că te-a trimis cu el la lucrări și că ai muncit cu acel obiect la clienți și că sa uzat moral si fizic și așa se poate scădea valoarea lui apoi ca să scape și mai repede de el din gestiune ca să nu fie nevoită să îl țină toți anii pe gestiunea firmei respective trebuie să îl vândă ca defect și îl poate vinde oricărei persoane care nu are același nume de familie ca și tine adică unui văr sau prieten în hârtii că nu e bine să îl cumpere mama ta.

Pe firmă se cumpără în general bormașini scări burgie lipici scoci pânze de fierăstrău salopetă cască pantofi dinăia pentru proetecția muncii cabluri becuri prize intrerupătoare chestii din astea sunt normale a fi achizitionate pe firmă!