| Stefan_Cristian_1971 a întrebat:

as vrea sa-i cumpar mamei mele de ziua ei un aparat de facut cafea la nisip, am un buget de 300 de lei, stiti cumva un aparat pe care sa mi-l puteti recomanda? Rog seriozitate!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Uite, cum se face "aparat de facut cafea la nisip":
1. Se ia o oala (cratita) cu diametru de cel putin 30 cm si inaltime maxima de 10 cm.
2. Se ia si un ibric cu maner mai lung (cca. 20-30 cm), pentru facut cafea (preferabil din cupru), cu capacitate de 0.4-08 litrii
3. De la o firma de materiale de constructii cumperi nisip cu quart

Se umpla oala cu nisip, pana la 1/3 - 1/2 din inaltime.
Aparatul de facut cafea turceasca este gata! happy

Modul de folosire
Oala cu nisip se pune pe foc (soba de gatit, aragaz etc.) sa se incalzeasca.
In ibric se pune apa pana la 3/4 din capacitate (sau mai putin) si se introduce in nisip, prin miscari de invartire stanga-dreapta si apasare in jos.
Cand apa incepe sa fiarba, se pune si cafeaua in apa din ibric, amestecand usor, in continuu.
Cand spuma (caimacul) se ridica aproape de gura ibricului, se ia ibricul de pe foc (din nisip) si se picura peste caimac 5-6 picaturi de apa rece si se aseaza pe masa, sa ramana nemiscat 2-3 minute (de la apa rece zatul cafelei se va lasa la fundul ibricului).
La servire, se scurge cafeaua incet in canile de cafea, dupa care se poate indulci dupa gust.

| Wr3nch a răspuns:

Cam greut. Asta e cel mai aproape de ce bugetul tau:
https://www.emag.ro/......D2YMM7BBM/
Unul profesional, care chiar incalzeste nisip pentru experienta ''autentica'' incepe la 180 de euro.
https://www.emedez.ro/aparate-cafea-la-nisip