| RealKing01 a întrebat:

Atunci când comand ceva, sa zicem ca costa 348, 99 lei, acel 99 e in plus? Adică doar 348 trebuie sa platesc?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

349 platesti lol. Ba frate voi unde ati trait pana acum?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vine 349, niciodata nu am inteles de ce se pune acel 99..si nu direct pretul adevarat.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru că este o strategie psihologică.
Oamenii au tendința de a rotunji "în minus", așa că atunci când un produs costă 299.99 lei oamenii îl percep ca fiind mai aproape de 200 de lei decât de 300 lei. Deci tind să perceapă aceste prețuri ca fiind mai mici decât sunt în realitate și automat sunt mai motivați să cumpere.

| JackR a răspuns (pentru johnnny123):

De fapt explicatia este alta. In anii de inceput ai circulatiei monetare in S.U.A. (tot de la americani vine si traznaia asta cu preturile terminate in.99), se incerca impulsionarea circulatiei monedelor marunte. Preturi terminate in.99 obligau vanzatorii sa dea rest monede de 1 cent ("penny").

| johnnny123 a răspuns (pentru JackR):

Nu neg că motivul inițial este foarte posibil să fie cel expus de tine.

Dar motivul pentru care această practică este folosită în continuare este clar cel psihologic.

https://www.livescience.com/33045-why-do-most-prices-end-in-99-cents-.html

| yustme a răspuns:

Nu. E 348, 99.mai bine zis se rotunjește la 349.

| Afrodita091238654 a răspuns:

Nu 349 și 99lei plătești