| yAdrian a întrebat:

Ce armă neletală pot obtine LEGAL, fara permis de port arma ( fara multe hârtii ) pentru autoaparare?
Potrivit Legii 295/2004, republicata in 2014, cu modificarile si completarile ulterioare, doar armele din categoria D, sunt cele supuse notificarii, cele din categoria C supuse autorizarii, iar cele din categoria E ( armele replică airsoft, in special ma intereseaza ) nu specifica nimic.
In concluzie :
1. Ce arma este mai buna pentru autoaparare si de ce hartii este nevoie pentru ca totul sa fie legal?
2. Pentru cele tip replica airsoft ( cu propulsie pe CO2 - am inteles ca sunt cele mai puternice. Corectati-ma daca gresesc ) trebuie autorizatie, ceva? Vad ca legea nu specifica nimic.
3. Care sunt consecintele daca esti descoperit/daca faci uz de un pistol replica airsoft in legitima aparare?
4. Sunt bune de ceva cele replica airsoft? Sau doar fac zgomot? Ma intereseaza sa faca o mica rana agresorului cat sa dea inapoi.
Daca cele tip airsoft ( nici macar unul, cu alt fel de propulsie decat CO2 ) nu sunt bune de nimic, vreau o recomandare de alt tip de pistol ( LEGAL, fie cu autorizatie sau doar notificare, plus actele necesare notificarii ), va rog.

De linkul de la legea 295/2004 nu am nevoie, il stiu si eu. Am nevoie de informatii concrete.
Dau funda celui mai bun raspuns.
Multumesc.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Un cîrnat

| yAdrian explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Multumesc pentru idee. Astept totusi un raspuns la subiectul dezvoltat mai sus.

| ScarRz a răspuns:

Daca vrei sa te aperi nu iti iei sniper sa omori oamenii, iti iei spray cu piper e si mai ieftin

| yAdrian explică (pentru ScarRz):

A, esste ma, de cand asteptam raspunsul asta. Bine ca mi-ai spus sa imi iau spray, ca nu am deja unul. Nici nu stiam de existenta lui.
Nu, nu am nevoie de sniper si nici nu vreau sa omor oamenii. Daca ai fi citit mai atent, ai fi vazut ca am specificat " O MICĂ RANĂ ", nu vreau sa-l fac sita. Daca voiam, imi luam arma de foc, despre care scrie in lege destul de clar ce si cum.