| Saw3Danny a întrebat:

cum recunoastem incaltamintea originala cand prin Mall si toate magazinele mari vezi incaltari cu urme suspecte (cusaturi strambe, urme vizibile de "perlandez "pe la lipituri, uneori logoul nu este taiat perfect milimetric), si ca zic asa, am fost in Mall la Intersport si mai toate produsele au semnele astea si in plus am vazut o pereche de New Balance la raft cu urme de lipici si 2 mm dezlipiti lateral, pielea maro era slinoasa si nu avea o culoare uniforma si placuta, masura 44 era fixa si eu port 43 la Nike avand aceleasi masuri in cm si nefiind cu bot ascutit cred ca masuratoarea a fost eronata si clar fake mai ales dezlipiti caci nu avea cum sa sara 2 numere. La nike stiu ca trebuie pe langa detalii sa verfici sku number sa fie idem de la cutie la pantofi..., puma cu sku ul si firul de argint pe eticheta de sub limba pantofului trebuie sa isi confirme originalitatea, adidas au sku diferit pe fiecare pantof ci nu trebuie sa fie idem stangul cu dreptul ca altfel sunt falsi, fake urile adidas mai au denivelat partea din spate spre calcai ca un romb mic ...intrebarea mea este : se poate ca un fake sa vina intr-o cutie de buna calitate, mata, sa se potriveasca number skuul si micile detalii cum ar fi firul de argint de la puma sau punctul in exteriorul talpii de la converse? Am intalnit produse la Intersport, Hervis Sport, Dachmann ce corespundeau cu detaliile de a identifica autenticitatea insa nu pareau perfecte la urmele de lipici sau cusaturi, unele pareau ca au o usoara tenta de dezlipire, nu aveau urme de lipici dar apasand usor pe varf vedeai ca tocul exterior nu este perfect lipit pana in varf, sa fie oare fake clasa A+ sau rebuturi autentice originale si produse low cost originale? Eu consider incaltarile de la puma si adidas mai securizate in detalii. Astept si alte pareri, alte metode de detectare de la cunoscatori, ma intreb daca un produs fake va pune accent si pe sku ul si pe firul de argint la puma, sau sku ul diferit la adidas? Se poate verifica pe siteul lor oficial produsul?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca sku corespunde, inseamna ca produsul este de calitate II-III, mai ieftina, dar trecute prin CTC.
Cum si noi suntem considerati tara de mana 2. -a, aceste magazine nultinationale nu ne prea aduc marduri de calitatea I, fiindca ar fi prea scumpe pentru oamenii de rand.
In concluzie: daca vrei sa cumperi marfa originala, cumpara din magazinele producatorului.

| Violleta2022 a răspuns:

Pantofii originali, ii cumperi doar din magazinele cu numele lor, ca sa fii sigur ca sunt 100% originale, pretul fiind considerabil mai mare, decat la cele contrafacute.

In continuare, un pic de ajutor cu romana happy
Cuvantul "perlandez " - nu exista!
Corect este : prenadez
https://vorbeste-romaneste.ro/greseala/prelandez-sau-prenadez/

Cuvantul: "deslipire" nu este corect,
Corect este: dezlipire
https://dexonline.ro/definitie/dezlipire

Cuvantul "varv" nu exista
Corect este: varf

Cuvantul "fake" nu este in limba romana
Corect este: contrafacut sau fals

"low cost " nu exista in limba romana
Corect este: cu pret redus

| Saw3Danny explică (pentru Violleta2022):

In primul rand am scris romanul repede pe mobil la o ora tarzie spre dimineata dupa ce am venit de la munca obosit si nu am nevoie de profesori!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Saw3Danny):

Un om inteligent ar accepta critica si ar invata ceva din ea.
Dar ma rog, asta ar face unul inteligent...

| Saw3Danny explică (pentru Violleta2022):

Nu de la toti prostii doamna draga...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista ca aia originali au nu stiu ce romb si aia falsi nu au. Iti dai seama ca daca sunt copy, sunt 1:1 un romb da-l in ma-sa ca il faci. Si oricum si cele originale sunt facute in fabrici prin china, filipine, si alte tari ieftine.
Trebuie sa te uiti la codul etichetei. Si cauti pe net produsul si vezi daca arata la fel.
Sa ai un cod, pe eticheta, si atunci cand bati codu ala, sa gasesti produsu respectiv, si la ei pe site, si la alti vanzatori.
De regula fake-urile nu sunt modele oficiale, ci un model random de adidas, si lipit logo pe el, sau cusut, si nu vei gasi pe net, nici o informatie despre acel model.