| alexalex93 a întrebat:

Curand trebuie sa ma mut la oras, sunt mai de la tara, am nevoie de cateva stafuri in legatura cu iesirele in oras, nu am nici o prieten, asa ca va trebui sa ma descurc singur.

1) La un pub. Cum e? am auzit ca e ca un bar. Este ospatar? Mergi tu si comanzi? Cum cer nota de plata?

2) Nu stiu de ce, dar mi-e cam rusine sa merg la mall. Pot intra in magazine doar sa ma uit la haine? Fara sa cumpar nimic? Nu se supara vanzatorii? trebuie sa imi cer voie sa probez hainele? Sau merg direct cu ele in cabina de proba. Daca nu cumpar nimic, ma simt naspa ca ies din magazin.

3) Tot, la mall am vazut ca sunt fel si fel de cafenele si locuri unde se mananca, acolo tot asa este ospatar? Sau mergi singur si comanzi. Comanda trebuie facuta de o anumita suma? de exemplu eu vreau doar o cafea/un suc, pana in 10 lei, cat bacsis la ospatarului? Pun aceste intrebari pentru ca nu vreau sa ma fac de ras. multumesc

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Fara suparare dar ce intrebari, adica eu m-am nascut in oras si nu stiu sincer exact care-i diferenta dintre un bar si un pub pentru ca nu conteaza, tot aia e in mare.
1.intri in local (ca`i bar/pub/cafea/bistro etc) te asezi la masa si vine chelneru, iti aduce meniu si iti ia comanda apoi iti aduce ce ai comandat si cand vrei sa pleci ii ceri nota (dorim sa achitam, sau adu-mi te rog nota sau te duci la el si ii platesti), ti-o aduce si platesti, nimic complicat.
2. poti sa intri in magazine fara sa cumperi, daca vrei sa probezi alegi ce vrei si mergi la cabine, nu trebuie sa ceri acordul nimanui, poate doar daca e un magazin din acela mai mic de cartier unde este numai un vanzator (oricum tine minte vanzatorii sunt acolo ca sa te ajute) si nu se supara daca nu cumperi nimic, is oboisnuiti, poate nu`ti sta bine.si eu ma duc probez si daca nu-mi place cum sta pe mine logic ca nu cumpar si nu ma simt prost ca plec fara sa fi luat nimic, nu e vina mea ca nu-mi place haina respetiva pe mine.
3. la malluri la food court de obicei e autoservire, iei o tava, comanzi ce vrei, apoi mergi la casa, platesti si mergi cu tava la o masa libera si apoi iti duci tava si resturile la suporturile speciale, vezi cum fac ceilalati oameni. nu exista o suma minima de care trebuie sa cumperi. in cafenele depinde, dar in general sunt chelneri. bacsisul e cam 10% oriunde.

6 răspunsuri:
| xClementine a răspuns:

1)La un pub cum sa fie, pub-ul este un termen britanic care e tradus mot a mot ''carciuma''. Deci e un local de obicei ceva mai izolat, unde se-ntalnesc mai multi oameni, mult fum, se bea, si unde se discuta diverse chestii, ca orice alt bar din oras! Cel mult este un barman, daca nu se deplaseaza el pana la tine, te duci tu si comanzi, daca nu, vine el la tine si-i dai comanda, dupa care, la sfarsit, la fel, fie mergi tu la el, fie va veni el la tine daca ii faci semn. Cat despre nota ii spui pur si simplu ''Faceti-mi si mie nota, va rog.''
2) Nu, nu trebuie sa te simti naspa, pentru ca daca intri intr-un magazin nu e neaparat sa si cumperi, de multe ori doar m-am uitat, am vazut, si-am plecat. Daca nu-ti place ceva, nu cumperi si gata! De probat nu trebuie neaparat sa-ti ceri voie, dar daca vrei sa fii politicos, le intrebi pe respectivele vanzatoare unde sunt cabinele, vor deduce ele ca vrei sa probezi si te vor si indruma catre ele.
3) Cat despre cafenele si alea, da, la mall mai este McDonald's, KFC si alte alea la care te duci pur si simplu acolo, le spui ce vrei si gata, nu este obligatoriu sa comanzi de o suma anume, dar nici un plic de ketchup sa nu iei. Un suc ar fi ideal, iar de bacsis, nu stiu, nu e neaparat sa-i lasi, cand mi se intampla sa coste, spre exemplu, 8, 8 lei, ii spun respectivului vanzator sa opreasca 9 lei. Deci, ramane la alegerea ta, nu e o regula universala. Cat despre servit, te duci acolo la ei, le spui ce vrei, iti dau o tava, te orientezi catre o masa de la restaurantul lor si gata!

| mariukka a răspuns:

1.comanzi,este ospatar iti da bonul de plata cei drept ca e mai scump
2.pot sa te uiti fara sa cumperi
3.da tot este ospatar nu iti alegi mincarea si iti aduc suma de platit la urma

| ioanamaria56 a răspuns:

1) Da mergi si comanzi (e mai scump ca la mall).
2)Poti sa dai search prin toate magazinele fara sa cumperi nimic si probezi hainele fara sa ceri voie in cabina de proba.
3)Nu e ospatar si trebuie sa mergi tu sa comanzi, iar preturile sunt maxim de 25-30 lei la cafele si suc (daca dai un bacsis gras). Minim 5-10 lei (fara bacsis sau cu bacsis mic).

| MrEvil89 a răspuns:

Chiar daca stii cum sa te comporti e plictisitor sa fii singur.pt inceput te sfatuiesc sa iti faci 1, 2, 3 prieteni si impreuna cu ei sa mergi in pub, club.in privinta cafenelelor te poti duce si singur, comanzi si iti servesti cafeaua, sucul in liniste la o masa.in magazine te duci, daca vezi ceva interesant poti proba dupa care poti pune haina respectiva inapoi pe umeras, daca nu vrei sa o cumperi.

| Lo_Lorena_1998 a răspuns:

Depinde. Nu la toate ''barurile'' vin ospatarii sa iti ia comanda. Poti intra in magazine fara sa cumperi nimic, doar sa te uiti, nu trebuie sa ceri voie ca sa probezi, nu ai de ce sa te simti naspa ca nu cumperi nimic. La mall te duci tu si faci comanda, comanzi de cat vrei.

| betydeny123 a răspuns:

1. da mergi u si comanzi si e cam scumpwinking
2. da pti sa mergi la mol fara sa cumperi nimic important e cum te imbraciwinking
3. nu este ospatar mergi comanzi preturile sumt in functie de ce comanzi ca sunt mai multe tipuri de cafea. pot ajunge pana la 20 lei