| Maxxxi a întrebat:

dupa ce am returnat un telefon la Emag si azi la 10:46 mi-a confirmat ca produsul e in regula si o sa imi trimita banii pe card.S-a facut ora 21:00 si inca n-am primit nimic.Ei nu lucreaza in weekend sau de ce nu am primit banii inca? Sa astept pana luni?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asa cum comanda nu ajunge la tine intr-o singura zi, nici banii nu ajung.
Luni fiind zi de sarbatoare, fiifericit daca banii ajung in contul tau pana joi.

| Violleta2022 a răspuns:

Banii se trimit in cont in 5-7 zile lucratoare, nu peste noapte!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce banca face tranzactii bancare in weekend?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar tu ce ai crezut ca gata azi primesti banii? Saptamina viitoare de marti incepînd, luni este inchis peste tot este 1 iunie zi liberă, si daca de marti reincep munca cei de la eMAG pana trimit banii daca îi primesti joi sau vineri este mare minune, daca nu cumva peste doua saptamîni, deoarece tranzactia dureaza două-3 zile intre magazin si bancă. Despre ce sumă este vorba?

| Maxxxi explică (pentru CristiDinBucuresti):

Salut! Suma este de 759 roni, nu este asa mult, dar de ce dureaza 2-3 zile? Este vorba de sistemul electronic sau despre personal?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Maxxxi):

Deoarece băncile sunt inchise de azi pîna luni, inclusiv, abia marti se deschid, si depinde de firma eMAG cand are deschis intrucît luni este sarbatoare si este inchis, si de marti incolo cînd transfera banii eMAG catre bancă si banca sa ti vireze in cont, tu ai facut o mare prostie, de ce te ai grabit sa cumperi un telefon pe care cand l ai primit nu ti a plăcut, nu este simplă procedura de returanare a produselor, le poti returna doar daca au defecte de fabricatie, dar asa ca te ai razgîndit ca nu i ti mai place tie, tu ai ales modelul nu te au obligat ei, ai facut o mare tîmpenie, de ce nu ti a plăcut telefonul? Ce avea? Acum stai si asteaptă ti banii vreo două saptamîni ca nu se grabesc cei de la eMAG sa te ajute asa cum vrei tu, si nici banca nu te are numai pe tine, sunt alocatii de plătit pensii salarii prin carduri, deci nu esti prioritate tu pentru nimeni.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si inca ceva, cand cumperi un telefon si nu i ti place, foloseste l cel putin un an, si după aceea vinde l si i ti cumperi altul, intre timp caută tutoriale, ce marcă era telefonul pe care l ai returnat azi la Emag? Si cum l ai returnat? Prin Fan curier? Sau cum.

| Maxxxi explică (pentru CristiDinBucuresti):

Salut,a venit Fan Curier si l-a luat.Nu am vrut sa il tin un an si sa il vand deoarece pierdeam 30% din pret.L-am returnat deoarece in primele 2 zile a mers ok, nimic nebisnuit dar apoi a inceput sa imi dea crash Youtube-ul si alte aplicatii(de 2 ori pe zi) aveam lag pe unele aplicatii de exemplu messenger(care nu consuma asa multe resurse). Mergea mai greu decat telefonul meu precedent in general(multitasking, viteza).Si decat sa stau cu un telefon care nu merge atat de bine ca anteriorul m-am hotarat sa il returnez si sa mai stau cu al meu(cat o sa mai mearga ://). Telefonul este Huawei p smart Z, are specificatii destul de ok dar m-a cam dezamagit.Si cum mergea asa din prima saptamana nu am vrut sa risc sa il detin pentru foarte mult timp, mai ales ca in ceva timp o sa piarda update-urile pentru Android din cauza conflictului cu Trump. Emag asigura perioada de testare, nu conteaza cand imi vin banii, doar s-a ii primesc, atat conteaza.Sincer, imi dau seama ca celor de la Emag nu le convine ca il returnez dar pana la urma ei au asigurat perioada de testare.Ar putea fi si vina mea dar am vazut multe rewiew uri despre el si mu m-am asteptat sa imi faca probleme...

| Frank51 a răspuns:

Ai de ales? Intrebarea trebuia sa o pui marti, daca cumva nu ajungeau banii pana atunci.

| RoCkKiD a răspuns:

Dureaza pana la 3 zile lucratoare sa iti returneze banii.

| FreddieM a răspuns:

Tranzactiile bancare se fac doar in zilele lucratoare. Luni intra banutii, fii fara grija.
Pace