| StefanFlorea a întrebat:

Salut TPU! In magazine exista bauturi la pste 52% alcool? Adica de exemplu sa cumpar un lichior la 72% sau trebuie doar prin comanda online sa fac rost de bauturi asa tari?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Exista alcool si de 96%: https://www.emag.ro/......DFY4G3MBM/
Ca sa-l faci lichior il diluezi cu apa (cum ai invatat la chimie;)) ) si-i adaugi o esenta de lichior. https://gardenseedsmarket.com/......arome.html

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există.

| doctorandus a răspuns:

Lichior, nu cred, ala e mai slab. Eventual whisky sau palinca/horinca.

| Brizbriz a răspuns:

72 la suta sau 72 de virgine?hee hee

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Aplica metoda vasluienilor de a bea spirt filtrat prin paine.

| mi25 a răspuns:

Https://www.emag.ro/......G517VBBM/.
Alcool de 60% si 96% gasesti si in magazine.

| Yuoia a răspuns:

Nu cred ca gasesti in magazine peste 52%. Poate nici peste 40%.
Dar lichiorul este o bautura slaba. Facuta din alcool cu un sirop de fructe. Nu are cum sa aiba 72%.
Doar alcoolul dublu rafinat este mai tare si se gaseste in comert. Insa se foloseste la prepararea altor bauturi. Nu il poti bea asa cum este. Nici peste 40% nu e usor de baut. Doar daca nu cumva nu esti rus, basarabean, ucrainian, din aia cu gatlejul ars de bautaura si care nu mai simt nimic.

| RaduRobertRO a răspuns:

Nu cred ca vei gasi in magazine ce vrei tu la 72%, sau cel putun eu nu am vazut.

| Salontanul a răspuns (pentru RaduRobertRO):

De "putun" alcool dublu rafinat ai auzit?