| MihaelaDart a întrebat:

Pe site-urile pe care m-am uitat pe internet, doar pentru Romania fac livrari.
Cunoasteti site-uri cu tigari electronice care fac livrari spre strainatate (adica din Romania cumparate si livrarea catre alte tari europene)? Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| MihaelaDart explică:

Unde am spus ca vreau sa vand asa ceva? Cititi mai clar intrebarea! Caut produse din Romania, nu produse romanesti. Nu locuiesc in Romania in primul, nu totul in Germania este ieftin, ca astfel nu ma trezeam asa sa pun intrebarea. Daca te-a deranjat atat de mult, ar fi trebuit sa ma ocolesti, decat sa arunci cu rosii atata! Stii bine, nu stii, nu te baga.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Este logic ca un produs romanesc sa coste mai mult cumparat din strainatate, pentru ca strainii il importa si si apoi isi pun si adaousul lor comercial.
Nu stiu cum este in Germania, dar stiu cum este in Australia, unde toate produsele romanesti ajunse aici sunt mult mai scumpe comparate cu produsele locale, desii, ca pret in Romania ele costa cam 50 de centi, aici costa 4-5 dolari (de exemplu: niste borcanele mici de dulceata de visine de 180ml).
Deci, nu te astepta sa gasesti produse romanesti chiar si in Germania, la preturi mai mici decat produsele lor, pentru ca nu vei gasi.

| MihaelaDart explică (pentru Violleta2022):

N-am mentionat de produse romanesti, ci de produse care se gasesc pe piata romaneasca si asta nu inseamna ca tot ce gaseste in Romania este facut de romani. Doream doar un site/-uri atat, caci ceea ce caut in site-ul respectiv includ si alte produse, nu numai tigarile electronice si nu tin cont sa fie calitate romaneasca.
P.S. Si aici in Germania produsele romanesti sunt scumpe.
Dau un exemplu ca sa intelegi cam ce caut asa, o sticluta de lichid de aroma care contine nicotina intre 18-12% sau fara, la un continut de 10 ml costa 5 euro, pe cand in Romania, am vazut pe site-urile pe unde am colindat ca la un flacon de 30 ml in euro vin cam 6-8 euro. Nici nu am pomenit de marci romenesti 100%, am mentionat doar site-uri din Romania. Dar pana sa raspundem la subiect, ne agatam cu totul de altceva.

| Paradøx a răspuns:

Nu exista "tigari electronice romanesti".

Tot ce se vinde in Romania, e de fapt facut de-o firma americana sau din Europa de Vest(chipurile, ca toate sunt facute si asamblate in China, ca e ieftina mana de lucru).

Nu vad de ce ai vrea sa comanzi ceva din Romania intr-o alta tara. De ce nu comanzi din tara in care stai? Ma indoiesc sa nu se gaseasca acolo si se gaseste in "Romanica".

Also, mai nou se numeste "vaper" sau "vape", nu tigara electronica, ca suntem hipsteri, noi nu mai "fuman", noi "vapam".

| MihaelaDart explică (pentru Paradøx):

In Romania sunt mai ieftine, decat in Germania. Nici nu am pomenit de a fi marca romaneasca, ci de un site unde as putea cumpara tigare electronica din Romania. Nu totul in Germania este ieftin, au si produse scumpe. Noi asa le spunem tigare electronica, cel putin in greaca numai asa ii spunem, nu spunem "vaper".

| Paradøx a răspuns:

Cum am mai zis mai sus: "Tot ce se vinde in Romania, e de fapt facut de-o firma americana sau din Europa de Vest"

Chestia cu "nu totul in Germania este ieftin" e bs. Sigur, e adevarat la alte chestii: gen tigari clasice, mancare sau intretinere(curent, apa), ca sunt direct proportionale cu salariul, care e mai mare ca in RO.

Da noi aici vorbim de" electronice", care ironic, acolo sunt mai ieftine decat in RO, ca na, acolo se produc. E ca si cum ai intreba "Vreau sa cumpar si eu un VW, da vreau sa il iau din Romania si sa il aduc in Germania, adica am auzit ca masinile VW sunt mai ieftine in RO decat in Germania, chair daca toate masinile VW sunt exportate de Germania".

Cum ai zis si tu "caut produse din Romania, nu produse romanesti". Pai da, da asta e chestia, nu exista "vaper romanesc", deci "produsele din Romania" sunt importate din alte tari, adica in Europa de Vest si America, ca noi nu avem fabrica sa le facem, deci fara drept de apel sunt mai scumpe in RO, decat in alte tari, acolo unde se produc.

Chestia cu "am vazut mai iefitin in RO" e doar de fatada, ca produsele ale ori sunt fake ori sunt furate si vandute mai ieftin "la negru". Also, daca pe tine te costa 15€ 30ml acolo, si din RO poti sa iei cu 8€ 30ml(si asta nu e true, ca sunt 8€ doar sticlele cu aroma, nicotina se ia separat in alta sticla si se amesteca). E diferenta de 7€, si sa fi sigura ca te costa transportul mai mult de 7€ daca vine din RO.

Daca chiar vrei un raspuns, nu e vreun site roman care face comenzi afara, cel putin "un site de incredere" nu e.Cumpara online de pe Amazon, aia vand orice mai ieftin ca ii costa mai putin sa depoziteze marfa decat alte magazine.

| MihaelaDart explică (pentru Paradøx):

Nu sunt atat de incuiata sa nu-mi fi dat seama ca produsele de pe piata romaneasca nu sunt numai romanesti laughing. Aici in Germania nici nu se mai gasesc in comert (exclus de pe internet) sticlutele de aroma la 30 ml cu nicotina, s-au scos de pe piata cu noua lege venita din aceasta vara. Ceea ce vazusem pe site-urile din Romania la acei 8 euro sau aproape de acel pret, erau cu nicotina. Cat timp am fost in concediu in Romania, am cautat in orasul meu magazinele pe internet ca sa aflu adresa si doua dintre ele erau desfintate, iar sa dau comanda de pe net, era timpul scurt, nu mi-ar fi ajuns in termen cat eram acasa. De asta am si intrebat ca pe langa acele doua pe care le navigasem si nu faceau livrari in strainatate, m-am gandit ca mai exista si alte site-uri de acest gen in toata Romania cat de mare ar fi ea, macar sa faca 1 din 2 livrari internationale. Si sincer, comparam preturile de fiecare data nu musai la electronice, fie cu Romania, fie cu Grecia, multe din produse sunt la jumatate de pret. Inteleg opinia ta, totul e raportat la salariul fiecarei tari, dar na', asa suntem noi, cautam tot ce e mai ieftin oriunde.