| Iulian743 a întrebat:

Poti trimite un produs inapoi daca l-am cumparat prin Fan Courier, de pe OLX, livrare cu verificare?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Doar daca vanzatorul e de acord. Majoritatea nu vor sa faca retur. Daca nu ai cerut toate detaliile inainte sa cumperi trebuie sa iti asumi. Daca ti-a trimis altceva fata de ce ai comandat sau produsul e defect/deteriorat atunci mai mult ca sigur a fost teapa si nu o sa fie de acord sa iti dea banii inapoi.
Dar zici ca l-ai luat cu verificare. Daca l-ai vazut si l-ai platit si nu are defecte ascunse iti asumi.
Daca nu ai cumparat nimic inca si intrebi daca poti refuza un colet la curier care vine cu verificare, raspunsul e da.

1 răspuns:
| Strepix a răspuns:

Dacă refuzi pachetul, da.
După ce ai verificat pachetul, ai plătit iar curierul a plecat NU mai poți face retur. Asta pentru că ai comandat de la o persoană fizică și nu de la o firmă, nu este obligat să-ți accepte produsul inapoi.
Trebuie să contactezi vanzatorul si sa-i explici motivul returnarii, dar nu cred ca o să ia în considerare.
Dacă ai comandat de la un amanet sau un service respectiv alta firma si in politica lor accepta returul atunci contacteaza i.