| Dragonåsul6666 a întrebat:

Salut, TPU sunt plecat in afara si muncesc, respectiv in Anglia si prietena mea este in Romania as vrea sa o pot surprinde cu un cadou deoarece nu pot sa fiu acolo pentru ea de ziua indragostitilor as vrea sa ii fac o supriza ca gen coletul sa ii vina la usa, nu e neaparat ca ii ziua asta dar nu as vrea sa se simta prost cand vede la alte fete si as vrea sa cumpar de pe un site romanesc si sa platesc cu cardul si coletul cum am spus sa-i fie livrat la usa, dar pe card detin lire, nu lei si nu stiu cum se procedeaza, unde as putea gasi gen un site care as plutea plati in lire dar sa retraga in functie de lei, gen daca costa 25 de lei sa imi extraga doar 5 lire (un exemplu) as vrea foarte mult sa ma ajute cineva, nu stiu daca m-am exprimat bine

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

La orice site care are implementat un sistem de plata online poti plati cu orice card de oricunde din lume.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E irelevant ce moneda ai pe card, la plata online se face conversia în moneda site ului de pe care cumperi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un site care trimite flori internațional, florăriile Magnolia din România.

| suntserios a răspuns (pentru sadrian46):

Daca prietena lui e in Romania, de ce ar avea nevoie de o florarie din Romania care sa trimita international?

| sadrian46 a răspuns (pentru suntserios):

Ea, florăria din România, preia comanda de la el, din străinătate, deci o preia internațional. El acolo plătește cu cardul lui în valută, de acolo din Anglia, către florăria din România comanda lui, deci tot o tranzacție internațională. El poate alege de pe situl florăriei din poze exact cum să arate buchetul, ce se va scrie pe o felicitare care va însoți buchetul. Un agent comisionar va duce de la florărie la iubita lui acasă în România în ziua și la ora indicată de el, buchetul. Deci nu ar fi nevoie să trimită internațional. La acea florărie poți face comenzi de oriinde din lume și să le trimiți oriunde în lume, și să le plătești cu cardul de oriunde din lume, online,

| sadrian46 a răspuns (pentru suntserios):

Da, nu am negat asta, asta am spus și eu.

| suntserios a răspuns (pentru sadrian46):

La orice site care are implementat un sistem de plata online poti plati cu orice card de oricunde din lume.

| Panamax a răspuns:

Nu cred ca o surprinzi. Poate chiar asteapta un cadou de la tine.
Poti sa ai si Yeni japonezi, nu conteaza.Conversia se face automat.
Daca te gandesti sa cheltuiesti doar 5 lire mai bine o lasi balta.
Atat costa transportul.

| Dragonåsul6666 explică (pentru Panamax):

Daca nu ai vazut in paranteza am spus, un exemplu, nu am spus ca ii iau de 5 lire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, Cadoul il cumperi de acolo, ca ai card in lire, iar pentru trimis, sunt companii door to door, si le platesti tot in lire. un colet de regula la ei, e minim 20kg, si te costa in jur de 20 25£
fa un pachet pentru ai tai, si pui acolo si cadoul ei.
Sau mai merge intr-un fel.
Comanzi de pe amazon sau ebay ceva, de la vanzatori internationali, cu free delivery international. Insa ai grija sa nu comanzi din china, ca iti vine produsu in 2-3 luni.
Oricum nu o sa te poti sincroniza cu data ei de nastere sa ii vina fix in ziua aia, deci, cea mai buna solutie, e sa comanzi tu ceva de pe net, de pe ebay sau amazon, ca iti vine acasa in 2-3 zile, sau daca ai prime, iti vine si a doua zi, si trimiti tu acasa. Ori prin posta, ori cauti o firma door to door, si mai pui si altceva pe langa cadoul ei. Dureaza cam o saptamana pentru un colet door to door.
Daca vrei da-mi mesaj si iti dau ceva nume de firme pe care le-am folosit si au fost ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa cumperi din Romania, faci transfer bancar unui prieten, (prin internet banking te costa 10£ comision pana in 1000£ trimisi)
apoi cumpara el cu cardul lui. Banii se convertesc automat happy

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ar face toate astea când poate frumos sa comanda el de pe orice site romanesc și sa plătească online cu cardul lui fără nicio problema?

| Gabriel2424 a răspuns:

Da, poti sa faci asa, ar fi fain sa îi iei trandafiri sau ceva flori intr-o cutie, bomboane, un ursulet de plus mai mare, ar fi surprins placut.

| VioletaTPU a răspuns:

Daca ai cardul in lire, poti comanda din UK in lire si mai apoi sa trimiti coletul in tara, in regim door-to-door:
Transportul va costa aprox. 20 de lire, exemplu: https://www.sabytrans.ro/transport/colete/

Mai poti incerca si prin Royal Mail, insa nu stiu daca livreaza la usa.
https://www.royalmail.com/romania

Succes!