| Alasingur a întrebat:

vreau sa comand de pe JOOM, comenzile ajung la posta sau la posta vamala? Si inca o intrebare.
Stie cineva unde este posta vamala de pe langa judetul Calarasi?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cred ca astia vorbesc din auzite. Am cel putin 20 de comenzi la Joom. Comenzile ajung la posta locala sau la posta vamala daca sunt peste 10 Euro. La cele peste 10 Euro platesti TVA si la cele peste 150 platesti si taxe vamale pe lnga TVA. Asa ca daca ai un pachet cat casa dar costa doar 9 Euro va veni la posta locala. Daca ai un pachet cat un ac dar costa 20 Euro o sa te duci la posta vamala din judetul tau. Nu depinde de marime. Cat despre adus pachetul acasa, aia depinde de cat de amabil este postasul. La mine este un ungur si nu mi-ar aduce coletul nici daca ar fi cat unghia de mic.

| Alasingur explică (pentru Salontanul):

Deci daca pachetul costa 20 de euro imi ajunge la posta vamala?

| Salontanul a răspuns (pentru Alasingur):

Da! Pentru ca fiind din afara UE se ia TVA.

| Alasingur explică (pentru Salontanul):

Dar daca pachetul are sub 2 de euro, imi vine la oficiul postal?

| Alasingur explică (pentru Salontanul):

Scuze am gresit... daca pachetul are pret de sub 20 de euro, imi vine la oficiul postal?

| Salontanul a răspuns (pentru Alasingur):

Nu! Daca pachetul are sub 10 Euro (pana la 9, 99 Euro) iti vine la posta ta. Ce este peste 10 Euro vine la posta vamala pentru ca platesti TVA. Ti-am spus mai sus dar n-ai fost atent!

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

De vreun an s-a dat o "lege" care spune ca pachetele cu valoare mai mica de 10 euro sa vina la posta normala si celelalte la posta vamala. Dar nu poti fi sigur, se mai intampla sa vina si alea mici la posta vamala, depinde de noroc.

| LaraClarice a răspuns:

Comenzile ajung la oficiul poștal de aparții.

| Fata1234 a răspuns:

Depinde de pachete., cele mici mi-ay venit la căsuța postala de acasă, iar. Cele mai mari le măricele. Vin la oficiul poștal, oricum o sa îți vina pe rand produsele. Nu toate deodată happy care ajung am pățit sa fie pe drum după sa expire termenul la care ar fi trebuie sa vina sa îmi dea banii înapoi și după sa primesc și produsul laughing

| Anonimgirl156 a răspuns:

Eu am primit pachetele în căsuța postala de acasă, practic "mi-au venit la ușa". Depinde de dimensiuni. Dacă este un pachet voluminos trebuie sa mergi la oficiul poștal sa întrebi de el. Sper ca am ajutat