| Andrei73802717159 a întrebat:

Salut TpU! Vreau sa cumpar un iphone 6s-7 pentru fratele meu mai mic, nu prea imi place decizia lui cu Iphone dar daca el a ales asa aia e. Vreau sa cumpar de pe olx deoarece e mai ieftin cu 40%-50%.Ce riscuri pot fi?
Merita iphone 6s-7 in 2019?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea merita iPhone 6s și nici 7... Mai bine ceva pe Android cu specificații mult mai bune și costa mai puțin. Și NOU, nu la mână a doua iPhone lovite și cine știe ce probleme mai are. În fine, nu sunt de acord cu nimic la mână a doua fie ca vorbim despre Android sau ios.

Iar ca exemplu, prima problema este ca telefonul sa nu fie blocat în cloud. A doua parte ca cel care îți vinde sa scoată contul cloud de pe telefon, apoi sa bagi tu noul cont ( contul tău). Daca ai cont. Apoi sa dai cu cardul sa descarci muzica pentru ca la IOS totul e pe bani. IPhone e doar pentru fițe. Apoi bateria nu tine mai deloc și are ecran mic față de ce am eu pe Huawei ( ecran de 6, 2). M-am uitat pe un iPhone 6s ( testat la cineva) și abia vedeam ce scrie. Eu sunt obișnuit la ecrane mari. Sunt telefoane mult mai bune decât iPhone, dar în fine. Fițe și figuri.

Iar ca risc? Sa fie defect cine știe pe unde și sa nu știi, la mufă încărcare spre ex. Apoi ecranul poate sa facă figuri la atingere, apoi sa apară alte probleme și regreți bani dați. Transmite-i fratelui tău sa își bage mințile în cap. Sincer, nu merita. Un telefon nou în magazin e soluția. Ai și garanție. Dar nu iPhone. Asta e doar petarda care costa o căruță de bani. Și atunci când se strica costă mult service-ul sa nu mai zic de accesorii. Nu poți folosi orice fel de căști pe el și lista poate continua. Singura parte bună este că un iPhone blocat în cloud, pai blocat rămâne. Daca ți-a fost furat un iPhone sau ipad și ai blocat în cloud, atunci cel care a furat/găsit poate sa își dea cu dispozitivul de cap pentru ca nu are ce sa facă. Ar exista o soluție : aceea de a înlocui placa de baza, dar costa mult. De asta zic sa ai grija sa nu iei telefon blocat în cloud. Mulți bișnițari se învârt pe olx. Am încercat și eu pe olx, însă când întrebam de garanție și factura cam dădeau din colt în colt. Ca factura e în străinătate și abureli de doi lei. Telefoane furate vândute la preț de nimic.

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic să iei dar de pe cel.ro...

| MariaEcaterina99Y a răspuns:

Cred ca merita. Însă, riscurile exista. Telefonul poate fi spart, poate sa aibă defecțiuni legate de camera, de sonor etc..ideea e sa-l verifici inainte, doar tu ești clientul. Dacă nu o sa vrea sa te lase sa-l verifici, inseamna ca oricum e nasol telefonul. De asta. dacă ii iei, sa-l verifici. ‘)

| Miguel12999 a răspuns:

Iphone e de **** in general, nu te tine bateria nici 10h, riscuri nu stiu, sa ai grija sa testezi tot ca poate e fake si ti se inchide cand ajungi acasa

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Miguel12999):

Nu e adevarat. Pe mine ma tine doua zile fără griji. ‘))

| anonim_4396 a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Cu luminozitatea setata la cât? Chiar te rog sa dai la luminozitate la maxim, apoi sa vedem cum umbli cu încărcător sau baterie externa după tine. Ma faci sa rad.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru anonim_4396):

Mereu o las la maxim. ‘)) Sincer, pentru mine e foarte bun. Acum bănuiesc ca depinde și ce iPhone ai.dar am prieteni care au și 7 și 8..de care sunt foarte multumiți. Ii tine bateria o zi. exact ca la Samsung, și nu-mi spune ca ăla tine mai mult de doua zile pentru ca dintotdeauna am avut Samsung și ma ținea fix o zi. Acum intr-adevăr depinde și cât stai pe el. ‘))

| anonim_4396 a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Mai era un telefon cărămidă cu baterie de 18.000 mAh. Însă cântărea 2 kg telefonul si cred ca venea telefon plus curea bonus sa nu cada pantalonii de pe tine când îl băgai în buzunar. A fost, l-au retras imediat după lansare. A fost un eșec, a recunoscut producătorul. Însă mi-ar plăcea 18.000 mAh, dar nu sa cântărească 2 kg.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok.și care-i legătura cu ce am zis eu? ‘))

| anonim_4396 a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

O legătură de pătrunjel.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci mai bine tăceai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Atunci mai bine nu te mai lăuda aici cu iPhone cumpărat din banii lui mama și lui tata.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai am zis ca tine iPhone-ul. Bateria tine o zi și sa fim sinceri. orice telefon Smart tine o zi, nu mai mult. ‘)) Și nu ma laud cu nimic. Am zis ca al meu tine și asta voia fata, sa afle dacă-i bun sau nu. Și dacă-i din banii alor mei ce vrei acum? ‘)) Pana la 23 de ani nu prea ai cum sa ai un job cât sa ți-l platesti singur, cel puțin dacă-ti continui studiile. ‘)) Înțeleg ca ai o problema cu iPhone-ul și cu cei care-l dețin, dar cel puțin comporta-te cu respect. Eu te respect, asa ca și tu trebuie sa faci același lucru și punct.

| TTSP a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai ca ești deștept rau