| Eusebiu_Iftimie_1971 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati! Again!
Am un colet din SUA niste papuci mai exact de la firma StockX si mi-am dat comanda in valoare de $107 cu transport cu tot. Acum jumatate de ora am primit un SMS de la DHL cu "Buna ziua! Pentru vamuirea coletului DHL, va rog sa ne furnizati CNP-ul, descrierea bunurilor cu titlul email-ului "AWB. xxxxxxxx etc" la ro.pfbuh@dhl.com."
Am vazut pe net ca cei de la DHL au dat mai multe tepe cu bani. Dar mie imi e de taxa vamala deoarece am dat comanda de 460 de lei si daca TVAul e de 24% trebuie sa scot alti bani cam 100 de lei. Cum scap de taxa asta, oare pot refuza sa platesc taxa cand ajunge? ( Lui Nelson Mondialu i-au dat teapa de 800lei si imi e cam frica sa mai iau perechea daca stiu ca ma ustura la buzunar.

1 răspuns:
| WLMA a răspuns:

Salut! Țeapă nu o să primești, pentru că totul e pe chitanță. Într-adevăr vei avea de plătit TVA 19%. Care e "țeapa" cu DHL e că ei vor plăti pentru tine taxa aceasta în schimbul a 99.96 lei. Adică, dacă decizi să îi lași pe ei să plătească TVA-ul în locul tău te va costa: 99.96+19%*460= 187 LEI (aproximativ, depinde de cursul valutar). Dacă decizi să plătești tu taxele vamale nu vei mai plăti nimic celor de la DHL, vei plăti doar la vamă. Dar ai grijă, să plătești taxele vamale durează mai multe zile zile iar cei de la DHL nu îți țin gratuit coletul numai câteva zile, după care vei plăti o taxă suplimentară per zi. Poți discuta mai multe detalii cu agentul tău DHL sau să verifici pe site. Eu am optat să plătesc cei 99.96 lei pentru că Vama din România e o bătaie de joc și așa mi-am pierdut 3 zile încercând să dau de ei. Oricum, în prima etapă va trebui să transmiți datele pe care ți le-au cerut mai după vei primi un email cu cele două posibilități.