| BCătălin91 a întrebat:

Voi in functie de ce specificatii va alegeti castile in-ear pentru telefon? Am vazut ca unele au impedanta (ohm) de 16, altele de 32. Unele au frecventa de 19 - 20 kHz, altele de 20 - 20 kHz. Si ar mai fi partea de sensibilitate care difera, intre 90 - 116db, poate si mai mult.

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Confort si design. Specificatiile alea tehnice nu sunt prea importante.

Daca, chiar te intereseaza ce reprezinta specificatiile alea citeste aici: https://www.themasterswitch.com/headphone-impedance-sensitivity-explained

Pe scurt db (decibeli) reprezinta nivelul de zgomot pe care-l pot reproduce castile, sau cat de tare se aud. Iar frecventa reprezinta... frecventele pe care le pot reproduce castile.
20-20k se zice ca e media pe care noi o putem auzi. Ce e peste 20k sunt ultrasunete si nu le auzim noi. La fel si cu ce e sub 20, nu putem sa le auzim.

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde si de telefon. Teoretic, cele cu impedanta mai mare se aud mai fin si mai clar, dar ca sa ai si volum cit de cit ridicat trebuie sa aiba telefonul circuit audio serios. Eu de exemplu am folosit la telefon inclusiv Koss Porta Pro de 60 ohm - pe Mi A1 si pe HTC-uri mai vechi suna incredibil, pe alte telefoane suna jalnic - pe ZTE Open C, de exemplu, de-abia se auzeau. Legat de infrasunete si ultrasunete, frecvente apropiate de cele care teoretic sunt limita umana a auzului te pot ajuta daca faci terapie cu binaural beats - care e un fel de homeopatie auditiva, pana la urma...
P.S. Eu am Xiaomi Mi Piston Basic si pot spune ca se comporta ca niste casti cu mult mai scumpe. Sincer, astea de ~50 RON ma satisfac mult mai mult dpv al sunetului fata de Shure de vreo 500 RON... Si mai am si Brainvawz Audio Delta, niste jucarii absolut superbe si ca design, si ca sunet - data fiind clasa de pret, desigur (~20 USD, dar eu le-am primit ca mystery box pe care am dat vreo 15 si mi-au venit castile cu niste silicoane de rezerva si un storage case foarte misto - ceva in genul asta: https://www.brainwavzaudio.com/......undle-deal - doar la case ma refer, castile sunt astea: https://www.brainwavzaudio.com/......c-remote).

| coffeerelated a răspuns:

Eu imi aleg casti care izoleaza sunetele (nu vreau sa aud ce fac altii, dar sa nu auda si ei ce ascult eu) si cand vine vorba de frecventa caut casti cu interval intre 20 Hz si -20.000 Hz (adica 20Khz). De asemenea ma uit la cat de groase sunt cablurile(daca vrei casti clasice) si imi aleg pe cele mai robuste, care sunt intarite langa casca propriu zisa. Daca cumperi din magazin e bine sa mergi undeva unde sa le poti proba inainte. Daca cumperi online, cauta pe mai multe site-uri perechea de casti (ex eMAG, pc garage etc) si citeste comentariile de acolo. Unele casti izoleaza destul de bine zgomotele chiar daca nu au tehnologie speciala pentru asta si de obicei unii precizeaza asta in comentarii.