| Justusee34 a întrebat:

Salut.
Vreau sa cumpăr un aspirator pana în 300 lei.
Acum care e diferența dintre cel cu sac și cel fără?
Poți curata sacul?

E bun aspiratorul acesta : https://altex.ro/......FC8240-09/
?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta este un aspirator foarte mic, de cea mai proasta calitate si de putere fffff mica, are doar 750 de wati. Poate folosit pentru linoleum, dar nu pentru covoare ca nu trage, nu are putere.
Ceva bun, trebuie care sa traga, trebuie sa peste 1500 Wati!

In ce priveste "cel cu sac" si "cel fara sac", il recomand pe cel fara sac, care nu necesita sa tot cumperi saci si nici sa-i cureti ca se imbacsesc in timp.
Noile aspiratoare bune si utilizabile pe termen lung, sunt cele fara sac si cu motoare puternice, care curata cu adevarat.

Recoamand din acestea:
https://altex.ro/aspiratoare-verticale/cpl/filtru/putere-w-7984/1500-1800/

Acesta este redus 50% si este de 1700 wati, fara sac. Oferat este super-buna si daca il mai gassti ins toc, ia-l, ca-l ai cel putin 10 ani!
https://altex.ro/......PRY7597WH/

| mihai69 a răspuns:

Nu recomand nici cu sac, nici fără. Am avut ambele tipuri și niciunul nu e foarte ok.
Am avut însă și trei (ultimul încă în „serviciu", dar și primele două mai merg, fiecare în altă casă) aspiratoare cu filtrare prin apă. Nu mai ai treabă cu niciun fel de sac sau recipient care adună mizeria, pur și simplu scurgi apa murdară la toaletă (după ce „pescuiești" părul și alte chestii ce pot înfunda canalizarea). Sau în spatele curții, dacă stai la casă.
Elimină și praful din aer, poți adăuga un odorizant în apa din el...
Și nici nu are nevoie de mulți kW ca să tragă tare.
Ca ăsta de pildă:
https://www.emag.ro/......D9Q51VBBM/

| vmalex21 a răspuns:

Nu e o pocnitoare de aspirator ca e totusi Philips dar nu te astepta la prea mult de la el, puterea nu e foarte mare.Vezi si unde e fabricat, Philips produce modelele medii si scumpe ca pret in Polonia in timp ce modelele ieftine sunt fabricate in China.Si crede-mă că se simte diferenta.