| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un inel, dar nu stiu ce marime port. Cum procedez? Mentionez ca vreau sa ii iau de pe net.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Adreseaza-te unui giuvaiergiu/bijutier care efctueaza podoabe din metale pretioase. Probabil ca doar asa s-ar putea sa reusesti sa afli daca exista anumite ''stasuri'' care sa se potriveasca pe grosimea degetului tau.

| TheDarkDragon a răspuns:

Pai iti poti masura circumferinta degetului dar acum nu stiu ce tip de marime iti trebuie.Ma refer ca daca il iei de pe net, depinde cum sunt scrise marimile, se iau dupa circumferinta degetului/inelului in milimetrii, sunt cu XS/S/M etc. sau diametrul inelului? Daca imi spui ce fel de marimi au, pot sa iti zic cum aflii ce marime porti.

| UnAltAnonimCelebru explică (pentru TheDarkDragon):

Pai la marimi scrie : 7, 9, 12 etc

| TheDarkDragon a răspuns (pentru UnAltAnonimCelebru):

Pai marimile 7, 9, 12 corespund circumferintelor 47mm, 49mm, 52mm.Iei o fasie de hartie lata de vreun centimetru si o infasori in jurul degetului, iar in locul in care hartie incepe sa se infasoare in jurul degetului a doua oara, faci un semn si masori cati milimetrii sunt de la inceputul hartiei pana la semn.

| UnAltAnonimCelebru explică (pentru TheDarkDragon):

Am masurat, la mine sunt 78

| TheDarkDragon a răspuns (pentru UnAltAnonimCelebru):

Pai la 78 cred ca ar corespunde marimea 38, dar sigur ai masurat bine? Pare cam prea mult.